Engelliler ‘Dünya Engelliler Günü’nde’ doyasıya eğlendi 

Elazığ’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen programda engelliler doyasıya eğlendi. 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla program düzenlendi. Programda, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde engellilere yönelik farkındalığı arttırmak için şiir, halay, semazen ve tiyatro oyunu sergileyen engelliler doyasıya eğlendi.

Her engellinin kendileri için kıymetli olduğunu belirten Vali Yardımcısı Erkan Kaçmaz, “Bugün özellikle engeli kardeşlerimizin, dertlerini, sıkıntılarını daha iyi anlayabilmek için bir araya geldik. Hepimiz birer engelli adayıyız. Yalan dünyada kimsenin bir garantisi yok. O yüzden hayatımızın her anında engelli kardeşlerimizle empati kurabilmeye gayret göstermemiz gerekiyor” dedi.

Hiçbir engelin hayata bağlanma noktasında engel olunamayacağını aktaran Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise “Biz engelleri ortadan kaldırmalıyız. Elazığ Belediyesi İşitme Engelliler Futbol Takımımız Türkiye Süper Ligi’nde iki yıl üst üste şampiyon oldu. Avrupa’da Türkiye’yi temsil eden takım bizim takımımızdır. Türkiye Milli Takımında oynayan futbolcuların 6 tanesi yine Elazığ Belediyesi İşitme Engelliler Futbol Takımında oynayan gençlerimizdir. Down sendromlu evlatlarımızın folklor ekibi muhteşem bir ekip oyunlarıyla, gösterileriyle sadece Elazığ’da değil geçen gün Ankara’da Uluslararası Down Sendromlular Programı’nda muhteşem bir gösteri ortaya koydular, ağırlıklı büyükelçilerin geldiği bir programdı. Çok da büyük bir alkış aldılar. Onların yüzündeki bir anlık tebessüme dünyayı verseniz karşılığını vermez” diye kaydetti.

Türkiye’de engellilik alanında sosyal devlete yakışan büyük işler yapıldığını vurgulayan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat Kenç’te, “Elazığımızda da gerek valiliğimiz gerekse belediyemizin katkılarıyla güzel işler yapılıyor. İlimizde 2’si resmi 3’ü özel bakım merkezinde toplam 460 engellimiz yatılı bir vaziyette barındırılmaktadır. 880 hizmet binasını erişebilirlik adına bugüne kadar inceledik. Bu kurumları denetlememiz devam edecektir” ifadelerini kullandı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin