Endüstriyel Tasarım Alanında Genç İstihdamının Artırılması

0

Çorum OSB Müdürü Yaşar Şahin ve OKA Çorum Yatırım Destek Ofisi İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın, “TR83 Bölgesinde Endüstriyel Tasarım Alanında Genç İstihdamının Artırılması Projesi” kursiyerlerini ziyaret etti

Çorum OSB Müdürlüğü tarafından sağlanan eğitim yerinde eğitimci ve kursiyerler ile görüşülerek çalışmalar değerlendirildi.

Tasarım eğitmeni Gülay Gamze Güven’ in verdiği bilgiye göre,  “Proje ile TR83 Bölgesi’nde (Amasya,Çorum,Samsun,Tokat ) endüstriyel tasarım alanında kalifiye ara eleman yetiştirmek yoluyla genç istihdamının artırılarak genç işsizlik oranının azaltılması; böylece genç istihdamını destekleyerek gençlerin işsizlik oranını düşürmek için daha çok kişinin istihdam edilmesi hedeflenmektedir. Endüstriyel tasarım, tüketici ihtiyaçları ve problemlerine yönelik, estetik, yaratıcılık, teknik avantaj, işlevsellik, ergonomi, malzeme bilgisi, pazarlanabilirlik, üretim yöntemleri ve olanakları gibi çeşitli kriterleri gözeterek yeni ve güncel ürünleri tasarlamaktır. Türkiye’nin kalkınma hamlesinde endüstriye yönelmesi ve katma değer yaratacak ürün tasarımlarının artması son derece önemlidir. Zira rekabetin hızla arttığı ve teknolojinin baş döndüren bir hızla değiştiği günümüzde endüstriye yönelik üretimde fark yaratabilmek için malzeme, biçim işleme mekanizmaları, renk doku ve grafik düzenlemeleri görsel bir duyarlılıkla ortaya koyabilen tasarımcılara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu ihtiyacın farkında olan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı ve proje ortağı Çorum OSB Müdürlüğü, endüstriyel tasarım alanında fark yaratacak genç tasarımcıların ve bu alanda istihdam edilecek ara elemanların yetiştirilmesi amacıyla projeyi uygulamaktadır” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin