Elektrikli otomobil fiyatlarını düşürecek gelişme

Toyota yepyeni bir teknoloji geliştirdi ve elektrikli otomobil maliyetlerini daha aşağı çekti.

Japonya’nın en büyük otomotiv üreticilerinden olan Toyota geleceğe en büyük yatırımı yapan markalardan. Halihazırda 11 milyonu aşkın hibrit otomobilsatışıyla sektörde lider konumunda olan Toyota, 2030 yılına kadar 5.5 milyon elektrikli motora sahip otomobil satmayı hedefliyor.

ShiftDelete.Net internet sitesinde yer alan habere göre, bu alanda uzun süredir araştırmalar yapan Toyota mühendisleri elektrikli otomobil maliyetlerini aşağıya indirmenin yolunu bulduklarını açıkladılar.

Hali hazırda elektromotorlarda kullanılan mıknatıslarda neodim sayesinde mıknatısın yüksek sıcaklıkta özelliğini kaybetmesi engelleniyor. Oldukça önemli olan bu işlem içinse neodim, doğada çok nadir bulunan terbiyum ve disporsiyumelementleriyle birlikte kullanılıyor.

Doğal olarak çok nadir bulunan bu elementlerde üretim maliyetini yukarıya çekiyor. Toyota mühendisleri de tam bu noktada bir iyileştirme yapmayı başardılar.

Terbiyum ve disporsiyum elementlerinin yerine lantan ve seryum elementlerinin de kullanılabileceğini keşfeden Toyota mühendisleri bu sayede maliyetlerin düşürülebileceğini duyurdu.

Bununla birlikte performans kaybını da neredeyse ortadan kaldıran Toyota, söz konusu mıknatısı daha da geliştirmek için çalışmalara devam ederken bu mıknatısın hem seri üretim süreci hem de mevcut elektromotorlaraentegrasyonu üzerinde de çalışmalar sürüyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin