Elazığ’da yaşanan deprem hakkında son dakika açıklaması!

Elazığ’da bugün meydana gelen 6.5 büyüklüğündeki deprem büyük paniğe neden olurken, artçı depremler olmaya devam ediyor.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaşanan bu sarsıntı nedeniyle 6 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yaşanan bu büyük deprem çevre illerde de yoğun bir şekilde hissedilirken, artçı sarsıntılar olmaya devam ediyor. Konuyla ilgili uzmanlardan ilk yorumlar gelmeye başladı. Bu noktada dikkat çeken yorumlardan bir tanesi de Prof. Dr. Şükrü Ersoy’un yorumu oldu. Ersoy, ‘Yer kabuğu kırılmış olabilir’ derken, deprem ile ilgili dikkat çekici söylemlerde bulundu. İşte Elazığ depremi ile ilgili uzmanların açıklamaları:

“Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim”

Deprem sonrası canlı yayında açıklamalarda bulunan Deprem Uzmanı Prof. Şükrü Ersoy, “Elazığ’da daha önce bir deprem olmuştu. Bu bölgenin kritik olduğunu söylemiştim. Doğal yolu fay hattının gerilimi yüksek bir bölge. Böyle bir depremin olabileceği hakimdi. Doğu Anadolu’da uzun süreden beri bir deprem yoktu. Beklenen bir depremdi. Ama bu deprem önemli. Yer kabuğunu kırmış olabilir. Bu anlamda da büyük bir enerji boşalmıştır. Bir iki evde hasar olmaması net bilgi göstermez. Ciddi bir hasar vardır. Umarım ölümler yoktur. Alüvyon bir zemin üzerinde. Özellikle kırsaldaki evler ciddi zarar görmüş olabilir. Manisa gibi bir durum olmaz. Büyüklükten dolayı can kayıpları olmuş olabilir. Bu yüzden müdahalelerin ciddi olması gerekir. Bir de hasar görmüş evlere vatandaşların girmemesi gerekir. Artçılar olacak. Sokaklarda da evlerin hemen önünde değil açık alanlarda olmaları gerekir” dedi.

“Osmaniye’den bile hissedildi”

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Pampal ise “Osmaniye’den bile hissedildi. Arada çok büyük uzaklık var. Yakında bilgiler gelmeye başlar. Ama maalesef karamsar bir tablo görünüyor. Deprem yıkıcı. Bölgenin yapısı iyi değil riskli. Kırsal bölgelerdeki yapılar emin olun kötü olmuştur. Diliyorum ki can kaybı az olmuştur” dedi.

“Can kaybının olabileceğini düşünüyorum”

Prof Dr. Naci Görür ise “Bu aşamada herhangi bir şey söylemek mümkün değil. Büyük bir deprem. Umarım yanılıyorum ama can kaybının olabileceğini düşünüyorum. Bizce Doğu Anadolu fay hattı uyanmaya başladı. Doğu Anadolu fayı üzerinde uzun yıllardır deprem olmuyordu” dedi.

Kaynak: Sabah

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin