Ekonomi Bakanı: “AB ile ekonomik ilişkileri bozup terör örgütlerini sevindirecek değiliz”

Ekonomi Bakanı

Denizli’de düzenlenen ‘iş adamları ile istişare toplantısı’na katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “AB ile ekonomik ilişkileri bozup terör örgütlerini sevindirecek değiliz” dedi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, referandum çalışmaları kapsamında Denizli’de düzenlenen toplantıda iş adamları ve sanayicilerle bir araya geldi. DENİB Dönem Başkanı Süleyman Kocasert ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ile Denizli Valisi Ahmet Altıparmak birer konuşma yaptı. Daha sonra kürsüye çıkan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybecki, salondaki iş adamları ve sanayicilere seslendi.

“En kritik günleri yaşıyoruz”

Türkiye ile AB ilişkilerine değinen Zeybekci, “Türkiye-AB ilişkilerinin, ekonomik ilişkilerinin en kritik günlerini yaşıyoruz. En önemli günlerini yaşıyoruz. AB ile ticaret hacmimiz 160 milyar dolar, para her şey değil. Bu millet Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale Savaşı’nda günde bir tayin bulgur pilavı ile savaştı. Ama bu terör örgütünü sevindirecek adımlardan uzak duracağız. İhracatımızın yüzde 49’unu yapıyoruz, doğrudan yabancı sermayemizin yüzde 75’in yapıyoruz. Şunu da kimse unutmasın Türkiye o devasa Avrupa Birliğini beşinci büyük ortağıdır” diye konuştu.

AB’ye karşı terör örgütlerini sevindirecek herhangi bir adım atılmayacağını aktaran Zeybekci, “Şu anda günlük birliğinin güncellenmesi için çok önemli bir noktadayız. Yani 160 milyar dolarlık dış ticaret hacmi, yani yüzde 49 ihracatımızın, yüzde 41 ithalatımızın yapıldığı yer. AB ile Türkiye gümrük birliği etki değerlendirme raporları hazırladı. AB ticaret ekonomi komiserliği, Türkiye’de ise Ekonomi bakanlığı olarak, bağımsız kuruluşlara raporlar hazırlattık. Sonuç iki taraf da kazanıyor. Türkiye tek başına AB’nin büyümesini artırıyor, ihracatını artırıyor. Türkiye’nin büyümesine de AB’nin katkısı oluyor. Dış ticaret hacmini arttırıyor, ihracatını arttırıyor. Aynı şekilde Türkiye AB’nin ekonomik anlamda büyümesine katkıda bulunuyor, AB de Türkiye’nin büyümesine katkıda bulunuyor. Onun için 2014 başında AB ile oturduk karar verdik, gel görüşelim dedik, Gümrük Birliği’nin güncellenmesini yapalım. AB ile ilişkimiz tamamıyla karşılıklı menfaatleri en üst düzeyde tutmada bina edilmektedir. AB’nin kapısında Türkiye hiçbir zaman el pençe divan durmadı, bundan sonra da durmayacaktır. Çünkü karşılıklı menfaatlerimiz var, onlar da kazanacak, bizler de kazanacağız. Onun için terör örgütlerini sevindirecek hiçbir adım atmayacağız. Aklı selimle hareket edeceğiz, karşı tarafa da aynı şeyi söylüyoruz” diye konuştu.

Bakan Zeybecki, “Bakan Kaya’nın gördüğü muameleyle ilgili ilerideki günlerde önemli konular hakkında görüşmeye devam ettiklerini ve görüşüleceğini belirtti.

Dünyada hiçbir ülkesinde, Türkiye’nin ekonomi ile ilgili gelecek hedeflerinde, ekonomiye sunduğu fırsatlar kadar büyük fırsat yok” diye konuştu.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin