Duygusal problemli kişilerde internet bağımlılığı artıyor

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nevin Günaydın, duygusal problemler yaşayan ergenlerde internet kullanımının hızla arttığını, aile kontrollü ergenlerde ise oldukça düşük olduğunu açıkladı.

Yrd. Doç. Dr. Nevin Günaydın, TÜBİTAK tarafından desteklenen bir proje kapsamında Ordu’da yaşayan 15-18 yaş grubu ergenlerde internet kullanım düzeylerinin belirlenmesi, internet kullanımını etkileyen faktörlerin ortaya çıkarılması ve problemli internet kullanımı olan ergenler ile ebeveynlerine verilen psikoeğitimin etkinliğinin belirlenmesi amacıyla bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Bu çalışmada Ordu’nun tamamını kapsayacak şekilde 65 lise ve dengi okulda toplam 5 bin 916 öğrenci üzerinde araştırma yapıldığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Nevin Günaydın, “Yaptığımız çalışma sonunda Ordu ilinde giderek artan problemli internet kullanımı olduğu tespit edildi. Buna göre ergenlerin yaşadığı olumsuz duygusal güçlüklerin problemli internet kullanımını artırdığı ve aile kontrolü olan ergenlerde problemli internet kullanımının daha düşük olduğu dikkati çekmektedir. Hem öğrencilere hem de ebeveynlerine verdiğimiz psikoeğitimin problemli internet kullanımı ile ilgili farkındalığı arttırdığı ve daha kontrollü internet kullanımını desteklediği açıkça görülmüştür” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin