Düşlerim

Düşlerim
Fotoğraf: Sertaç Tez

“Fotoğrafla Düşlerim” Saint-Joseph Lisesi’nde izleyebileceğiniz bir serginin adı

Fotoğrafla bölümünü başlıktan özellikle çıkardım, düşlerimizi anlatmak için arayışlarda olmanın aracı, başlangıç noktası ne olursa olur, ne fark eder ki. Düşler için yola çıkılmış, düşlerimizi paylaşabildiklerimize giden bir yolculuk için.

Düşlerim
Fotoğraf: Dana Orhon

Serginin hazırlayanı Fotoğrafmetre Derneği’nin Başkanı Zeynep Seda Oğurtanı sergi kataloğunda “Çağdaş Sanatta fotoğraf, salt fotoğraf kimliğinden öte, sanatın ana malzemesi olarak da yerini alır” belirlemesiyle, disiplinlerarası geçişlerin ve birlikteliklerin yaratıcılığın sınırlarını zorlamak için nasıl işlevsel olabileceğinin ip uçlarını vermiş.

Sanat Danışmanı Müşerref Sündüs katılımcıların “Düşünce süreçleri, yaratıcılık, hayal gücü, tasarım, anlatım dili ” serüvenlerini takip edip yönlendirmiş. Teknik olarak katılımcı arkadaşlara atölyelerle destek verilmiş.

Bir fotoğraf derneğinin, fotoğraftan yola çıkarak katılımcılarının hayal güçlerinin sınırlarını zorlama, diğer sanat disiplinleri ile birlikte üretme, birikimlerinden yararlanma arayışları çok kıymetli. Fotoğrafmetre’yi yaygın sanat eğitimine yaptıkları katkıdan ve sonuçlarının sunulmasından ötürü kutluyorum.

Düşlerim
Fotoğraf: Harika Gökmen Kora

Yaşamımızın, çocukluğumuzun, yollarına çiçekler döşediğimiz aşklarımızın, farklılıklarımızın, yeşile hasretimizin, negatif ve/veya pozitif enerjilerimizin, kimlik arayışlarımızın, yüzeyden üç boyutluluğa geçişin, bilinmezliğe, özleme yolculukların, ışık ve renk danslarının, komşuluklarımızın, gözlemlenen yolculuklarımızın, müzikle ilişkimizin, yuvaya özlemimizin, yönetilen yaşamlarımızın, kanayan umutlarımızın, güzele, geleceğe açılan kapılarımızın, kentte sıkışmışlıklarımızın, tarlada hasadımızın, boş arsalarda gölgelerimizde top oynamalarımızın, penceremizden dünyamızın düşlerimizle yoğrulmuş, yansımış görüntüleri oluşturulmaya çalışılmış.

Hele hele Tomris Sarhan arkadaşımızın bilinen bir fotoğrafının, yeniden yorumlanarak karşımıza gelişinin farkını gözlemlemek, etkisini ve yenilenerek yarattığı düşünceyi irdelemek benim için keyifli bir deney oldu .

Düşlerim
Tomris Sarhan’ın çeşitli sergilerdeki fotoğrafı
Düşlerim
Tomris Sarhan, sergideki uygulaması

Sergide işleri olan fotoğrafçılar; Aysen Silan, Dana Orhon, Demran Günday, Erdil Yılmaz, Evin Okçuoğlu, Füsun Akbulut, Gülbin Ünveren, Harika Gökmen Kora, İlknur Günertürkün, Müşerref Sündüs, Nevin Polat, Nilay İnal, Nurten Bulut, Seda Oğurtanı, Sertaç Tez, Sülen Kırgezen, Şevki Silan,Tomris Sarhan,Yusuf Tatlıtürk .

Bu yaratıcı süreci birlikte deneyimleyen, ortak bir düşün peşinde koşan katılımcıları, düşlerini bizimle paylaştıkları için kutluyorum. Düş yolculuklarında başarılar diliyorum.

Düşlerim
Fotoğraf: Demran Günday

Gidin, gezin, beslenirsiniz.

Baytekin Kara

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin