“Dünyanın ilk kişisel gelişimcisi Nasreddin Hoca”

0

Eğitim Bilimleri ve Davranış Bilimleri Uzmanı Murat Ertan, Dünyanın ilk kişisel gelişimcisinin Nasreddin Hoca olduğunu söyledi.

Eğitim Bilimleri ve Davranış Bilimleri Uzmanı Ertan, Mersin Büyükşehir Belediyesi adına muhtarlar gününde Muhtarlara “Beden Dili ve İletişim” semineri gerçekleştirdi.

“İletişim; duygu, düşünce ve bilgilerin farklı yollarla aktarılmasıdır. Her şekilde iletişim kuruyoruz ama doğru iletişim kurmak önemlidir” diyen Murat Ertan, “İletişim bir bilgi alışverişi değil paylaşımdır. Kişiye değil kişilere yapılır ve sözlü, sözsüz hareketlerle bir bütündür. Etkili iletişim kurmak için doğru başlangıç önemlidir” dedi.

Toplumdaki anlaşmazlıkların çoğunun doğru bir başlangıç yapamamaktan kaynaklandığına dikkat çeken Ertan, şöyle devam etti: ”Aynı nesneleri ve olayları gördüğümüz halde farklı düşünceler ortaya çıkabiliyor. Başkalarına hoşgörü gösterebilmek iletişimin temelidir. Konuşma hızımızla anlama hızımız aynı değildir. Dinlemek zordur. Empati kurmak ise karşılıklı anlayıştır. Akıcı bir dille ve karşınızdaki kişiyle göz teması kurarak konuşun. Olayları basitçe anlatın. İletişim karşılıklı gerçekleştiğini unutmayın. Farklı düşünen kişilere de anlayış ve hoşgörü gösterebilmemiz gerekir.”

Kadınlarla erkeklerin bakış açılarının farklı olduğunu ifade eden Ertan, kadınlar süreç odaklıdır, erkekler sonuç odaklıdır. Kadınlar sesli düşünür, erkekler monolog yapar. Kadınlarla erkeklerin birbirini anlamalarının yolu farkındalıktan geçer. Kendimizi, insanları, toplumu, milleti ve dünyayı fark ettiğimiz sürece etkili iletişim kurabiliriz.”

Dünyanın ilk kişisel gelişimcisinin Nasreddin Hoca olduğunu ama kişisel gelişimin 50 yıla dayandırıldığını ifade eden Ertan, insanları önemsemenin önemli olduğunu vurgulayarak, “İnsanlar onları ne kadar önemsemediğimizi bilmedikçe, ne kadar bildiğinizi önemsemezler” diye konuştu.

Değişimin kaçınılmaz olduğunu vurgulayan Ertan, ”Dünya büyük bir hızla değişiyor, gelişiyor ve dünyadaki bilgiler çok hızlı yer değiştiriyor. Çağ ve toplumun yanı sıra ihtiyaçlar da değişiyor. Değişim kişinin kendisinden başlamalıdır ve değişim kaçınılmazdır. Taş, taşlıktan geçmedikçe, parmaklara yüzük olamaz. Yüzük olmayı dileyen taş, işlenmeyi göze almalıdır. Bunu da eğitimle sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

İlk izlenimlerin önemine dikkat çeken Ertan, “İlk izlenim dört saniyede oluşur. Verilen mesajlarda beden dili yüzde 55 etkilidir. Hareket ve yüz ifadelerimiz kullandığımız sözcüklerden sekiz kat daha güçlüdür. Duygularımızı beden dili ile aktarıyoruz ve beden dili asla yalan söylemez” dedi.

Gülümsemenin, insan kalbini açtığını dile getiren Ertan, gülümsemenin faydalarından söz etti. “Bir dakikalık gülümseme, 12 dakikalık koşuya eşdeğerdir” diyen Murat Ertan, “Gülümsemek beyne giden kan akışını hızlandırır ve kalbi güçlendirir. “Tebessüm, insanlara yapılacak en kolay iyiliktir” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin