Dünyanın en kalabalık müslüman demokrasisi sandık başına gitti

Dünyanın En Kalabalık Müslüman Demokrasisi Sandık Başına Gitti

Dünyanın en kalabalık müslüman demokrasisi Endonezya, sandık başına gitti. 192 milyon seçmenin oy kullandığı seçimler dün sona erirken sayımların hâlâ devam ettiği öğrenildi.

Endonezya’da, ülke başkanını, parlamento ve yerel yöneticileri seçmek için yapılan seçimde sandıkların kapanmasının ardından sayımlar başladı. Henüz ülke genelinde sandıkların yarısı açıldı ve resmi olmayan sonuçlara göre, görevdeki başkan Joko Widodo seçimi en yakın rakibinden 13 puan önde götürüyor. 192 milyon seçmenin 800 bin istasyonda oy kullandığı seçimler 17 Nisan’da sona ermişti. Seçimlerin adil ve kurallara uygun olarak yapıldığından emin olmak için de 33 ülkeden gözlemciler davet edilmişti.

Endonezya Demokratik Mücadele Partisi (PDI-P) üyesi mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo (halkın ona taktığı isimle Jokowo) oy kullandıktan sonra eşiyle birlikte yaptığı açıklamada sonuçlardan ümitli olduğunu dile getirmişti. Siyasete atılmadan önce mobilya satıcılığı yapan Widodo, Endonezyadaki Cakarta seçkinleri dışından seçilen ilk başkan olma unvanını taşıyor. Widodo, bundan 20 yıl kadar önce Suharto’nun diktatörlüğündeki muhalif seslerin acımasızca susturulduğu ve yolsuzluklarla anılan Endonezya’nın aydınlık geleceğinin simgesi olarak görülüyor.

Prabowo Subianto Bu Seçimde de Yarışıyor

”Gerindra’nın (Büyük Endonezya Hareketi Partisi) başkanı Prabowo Subianto halkı selamlıyor.”

Joko Widodo’nun rakibi ise diktatör Suharto’nun zamanının özel kuvvetler komutanı ana muhalefet partisi Gerindra’nın (Büyük Endonezya Hareketi Partisi) başkanı Prabowo Subianto. Widodo ve Subianto’nun daha önce de rakip olduğu 2014 başkanlık seçiminde, Widodo oyların yüzde 53’ünü alarak devlet başkanı olmuştu.

 

”Hayalet kıyafeti giymiş bir seçim gönüllüsü Cakarta’da seçmenleri karşılıyor”

5000 km’den fazla yüz ölçümüne ve 3  farklı zaman dilimine sahip ülkedeki 192 milyon seçmenin oy kullanmak için 8 saat zamanı vardı. Sürecin içinde yer alan binlerce gönüllünün çoğu, olayın şenlikli doğasını işaretlemek için özel kıyafetler giyerek oy kullanma fırsatını kutladı.

 

 

Kaynak: https://news.sky.com/story/indonesia-elections-worlds-largest-muslim-democracy-goes-to-the-polls-11696009

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin