Dünya Çocukları Haiku Yarışması başvuruları sürüyor

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Japon şiiri denince akla ilk gelen haiku oluyor. 17. yüzyılın ikinci yarısında Matsuo Basho tarafından geliştirilen bu şiir türü, 5/7/5 hece ölçüsü ve pastoral sözcük kullanımı ile öne çıkıyor.

Türkiye’de haikunun yerleşikliğine en güzel örnek 2007 yılında Mainichi Gazetesi Uluslararası Haiku Yarışması’nda Yelda Karataş’ın Büyük Ödülü kazanmasıdır. Türkçe’de 30 haiku kitabı içinde başlıcaları Oruç Aruoba, Cevat Çapan ve Yusuf Eradam’ınkilerdir. Şengül Karaca’nın ilk öğretim öğrencileriyle yaptığı haiku çalışmasının ürünlerinin yer aldığı Haiku (Can Yayınları, 2011) ise çocuklara yönelik mevcut tek kitaptır.

Günümüzde sadece Japonya’da yaklaşık bir milyon haiku şairi bulunmaktadır.

Şiirin özünde bulunan, iç dünyamızı dış dünya üzerinden anlatma arzusu, haiku için de istisnai bir durum değil. Dahası haikunun kısalığı, fotoğraf çekerken anı kadraja sığdırmaya benzetilebilir ya da izlenimci ressamların bir anı zihinlerine kazıyıp resme dökmelerine. Bu farkındalığa dayanan haiku yazımıyla canlı sevgisi ve doğaya özen kazanımları sağlandığı gibi az sözcükle çok şey anlatma sanatı da ön plana çıkar. Bu beceriler çocuklukta kazanılırsa, ileriki yıllarda ağaçların kesilip yerlerine betonların hüküm sürdüğü bir dünyaya mahkûm olmaya da bir son verilebilir.

Çocukları haiku yazmaya heveslendirecek uluslararası bir yarışma var.

Japon Havayolları (JAL) Vakfı’nın iki yılda bir düzenlediği dünya çocuk haiku yarışmasının önümüzdeki yıl on altıncısı düzenleniyor. Türkiye kısmını son sekiz yıldır Japonya İzmir Kültürler Arası Dostluk Derneği (JİKAD) düzenliyor.

 

6-15 yaş arası çocuklar yazdıkları haikuyu resimliyorlar. Her yarışmanın bir teması oluyor. 2014 yılında on üçüncüsü düzenlenen “Düşler” temalı yarışmaya 34 ülkeden 19 bin haiku katıldı, ülkemizde 409 haiku içinden seçilen beş tanesi Japonca ve İngilizce çevirisi ile yarışma kitabında kendine yer buldu. 2016 yılında “Sabah” temasıyla düzenlenen yarışmaya 36 ülkeden 26 bin haiku başvurusu oldu, 865 Türkçe haiku başvurusu arasından bu kez sekiz haiku kitap da yer aldı. 2018 yılındaki yarışmada “Canlılar” temasında 450 Türkçe haiku arasından beş haiku yine Japonca ve İngilizce çevirisi ile yayımlanan kitapta yer aldı.

2020’de on altıncısı düzenlenecek yarışmanın Türkiye kısmı yine JİKAD tarafından yürütülecek. 1 Ekim 2019 tarihinde başlayan başvuru kabulü 29 Şubat 2020 tarihine dek sürecek.Detaylar ve başvuru kuralları için site adresi: http://jikad.org.tr/cocukhaikuyarismasi

Kurallarına göre yazılan çalışmaların değerlendirildiği yarışma için, “Haiku nedir?”,  “Haiku Nasıl Yazılır? benzeri içeriği  http://jikad.org.tr/cocukhaikuyarismasi/2017/06/13/haiku-icin-temel-kurallar/ adresinde inceleyebilirsiniz.


Haber/Fotoğraflar: Ali Volkan Erdemir

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin