Doktorların yerini robotların alması istenmiyor

0

Yapay zekânın her geçen gün daha da gelişmesi insanları tedirgin ediyor. Yapılan bir araştırma sonucuna göre; küresel olarak insanların yalnızca yüzde 7’si, doktorların yerini robotların almasından memnun olacağını söyledi.

Yapay zekânın yaklaşık 50 yıl içinde insanın yaptığı her şeyi daha iyi yapacak olma olasılığı insanları rahatsız ediyor. Oxford ve Yale Üniversitesinden araştırmacılar, yapay zekâ konusunda çalışan 352 bilim insanı ile görüşerek hazırladığı rapora göre 2053 yılında robotlar cerrah olarak çalışabileceklerini bildirdiler. Barem ve küresel ortağı WIN tarafından 40 ülkede 30 bin 890 kişiyle görüşülerek insanların teknolojik açıdan gelişen robotlara bakış açısını araştırdı.

Yapay zekâ, doktorların yerini almasın

Küresel olarak insanların yalnızca yüzde 7’si doktorların yerini robotların almasından memnun olacağını söyledi. Türkiye’de de benzer (% 8) bir oran görünüyorken memnuniyetin en yüksek olarak ifade edildiği ülkeler Hindistan (% 24), Lübnan (% 22), Çin (% 17), Filistin (% 16), Güney Kore (% 11), Japonya ve ABD (% 10).

Ortalamaya göre yüksek oranlar ülkelerin ya bu konulardaki çalışmalarına ya da sağlık sistemlerdeki sorunlara işaret ediyor. Yapay zekanın doktorların yerini almadan yaptıkları işte onlara destek olması fikri ise küresel olarak kabul görüyor. Görüşülen kişilerin yüzde 53’ü bu konuda hemfikir ve eğitim arttıkça bu oran yükseliyor, üniversite ve üzeri eğitimli kişilerde yüzde 64’e kadar çıkıyor. Türkiye’de bu oran oldukça düşük. Gençlerde, yüksek eğitimli ve gelirli kişilerde oran yükseliyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin