DOB sanatçıları yurt dışında Türkiye’nin gururu oldu

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü sanatçıları, 2018 ve 2019’da gerçekleştirilen etkinliklerde Rusya’dan Cezayir’e, Almanya’dan Japonya’ya, İtalya’dan Tayland’a birçok ülkede Türk opera ve balesini başarıyla temsil etti.

Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü sanatçıları, 2018 ve 2019’da dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen etkinliklerde gerek klasik gerek yerel eserleri izleyiciyle buluşturdu.

DOB Genel Müdürü tenor Murat Karahan ile opera ve bale sanatçıları, 2018 ile 2019’un 7 ayında Rusya, Almanya, Kırgızistan, Cezayir, Özbekistan, Japonya, Çin, KKTC, Azerbaycan, Tayland, İtalya ve Arnavutluk’ta sahneye çıktı.

DOB sanatçıları, hem La Traviata, Zorba, Madama Butterfly, Carmen ve Tosca gibi klasik eserlerde rol aldı hem de yerli öğeleri de barındıran Batı’dan Doğu’ya Türk Müzik Yolculuğu, Piri Reis, Troya gibi eserleri yurt dışındaki izleyicilerin beğenisine sundu.

DOB’un 2018 yurt dışı faaliyetleri kapsamında Murat Karahan, Rusya Akademik Devlet Bolşoy Tiyatrosu tarafından sahnelenen Verdi’nin ”La Traviata” ve Puccini’nin ”Manon Lescaut”, Berlin Deutsche Oper tarafından sahnelenen Verdi’nin ”Il Trovatore” operasında solist olarak görev aldı.

Arena di Verona’ya Türk tenor damgası

DOB Genel Müdürü tenor Murat Karahan, İtalya’da bulunan ve dünyanın en eski ve en iyi korunmuş amfi tiyatrolarından biri olan Arena di Verona’daki Verona Opera Festivali’nde sahne aldı.

Karahan, Aida operasında Radames’e, Il Trovatore operasında Manrico rolüne ses verdi.

Carmen operasında Don Jose performansıyla bugün izleyici karşısına çıkacak Karahan, Tosca operasında ise Cavaradossi’yi 29 Ağustos ve 6 Eylül’de seslendirecek.


Kaynak: Anadolu Ajans

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin