Dışişleri Bakanlığından “Türkiye-AB Terörizmle Mücadele İstişareleri” hakkında açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Ankara’da gerçekleştirilen “Türkiye-AB Terörizmle Mücadele İstişareleri”nde sürekli değişim gösteren terör tehdidiyle etkili mücadele amacıyla Türkiye ile AB arasındaki mevcut işbirliğinin ileriye götürülmesinin öneminin vurgulandığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Türkiye-AB Terörizmle Mücadele İstişareleri”nin 28 Kasım tarihinde Ankara’da gerçekleştirildiği belirtilerek, “Bu toplantı, ülkemiz ile Avrupa Birliği arasındaki düzenli diyalog sürecinin bir parçasını teşkil etmektedir. Görüşmelerde, terörizmin vatandaşlarımıza ve demokrasilerimize doğrudan tehdit oluşturmaya devam ettiğinin altı çizilmiş, sürekli değişim gösteren terör tehdidiyle etkili mücadele amacıyla Türkiye ile AB arasındaki mevcut işbirliğinin ileriye götürülmesinin önemi vurgulanmıştır” denildi.

İstişarelerde Türkiye’yi, AB’yi ve üye devletlerini etkileyen terörle mücadele etmek için Türkiye ile AB arasındaki ikili işbirliğini geliştirme yönündeki güçlü irade ortaya konduğuna dikkat çekilerek, “Her iki taraf, diğer konuların yanısıra bilgi paylaşımı, kolluk kuvvetleri ve adli makamların birlikte çalışmaları ile terörizmin finansmanının önlenmesi konularında işbirliğinin geliştirilmesi imkanlarının araştırılması hususunda görüş birliğine varmışlardır. Türkiye ve AB, Birleşmiş Milletler, Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Terörizmle Mücadele Küresel Forumu (TMKF) ve DEAŞ’la Mücadele Küresel Koalisyonu gibi uluslararası forumlarda terörizmle mücadele çabalarına katkı sağlamak amacıyla birlikte çalışmaya devam edecektir” ifadelerine yer verildi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin