Dışişleri Bakanlığından Blick gazetesine kınama

Dışişleri Bakanlığından Blick gazetesine kınama

Dışişleri Bakanlığından Blick gazetesine kınama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Hüseyin Müftüoğlu, İsviçre’nin Blick gazetesinin dün yayınlanan nüshasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret dolu sözler içeren haberi güçlü bir biçimde kınadıklarını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Müftüoğlu, İsviçre’de Blick gazetesinde dün “Erdoğan’ın diktatörlüğüne Hayır oyu kullanın” başlığıyla yayınlanan habere ilişkin açıklamada bulundu. Müftüoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret dolu sözler içeren ve 16 Nisan 2017 tarihinde düzenlenecek olan Anayasa değişikliği halkoylaması süreci bağlamında yanıltıcı ifadelere yer veren haberi güçlü bir biçimde kınadıklarını kaydetti. Bu itham ve iddiaların kabul edilemez olduğunu sözlerine ekleyen Müftüoğlu, konuyla ilgili şu açıklamada bulundu:

“Ülkemizde demokratik ve şeffaf bir süreç çerçevesinde gerçekleştirilecek referandum hakkında bu derece taraflı ve ön yargılı bir tutum benimsenmesinin, vatandaşlarımıza açıkça belirli bir yönde oy verme çağrısında bulunulmasının, ayrıca bir ülkenin halkının büyük desteğini alarak seçilmiş Cumhurbaşkanına yönelik hakaretamiz sıfatlar kullanılmasının basın özgürlüğüyle de, gazetecilikle de hiçbir alakası olamaz. Bir yandan ülkemizin iç siyasetindeki gelişmelerin ve tartışmaların üçüncü ülkelere taşınması yönünde eleştiriler dile getirilirken, aynı zamanda yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik propaganda faaliyetine girişilmesinin iyi niyetli bir yaklaşım olmadığı açıktır. Bu iddiaları dile getiren çevrelerin Türkiye ve referandum süreci hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları, belli çevrelerin hasmane tutumunun etkisinde kaldıkları görülmektedir.

Blick gazetesi yönetici ve yazarlarından ülkemizle ilgili haber yaparken tarafsız yayıncılık anlayışına saygı göstermelerini ve basın etiği kurallarına uymalarını bekliyoruz. Diğer bir beklentimiz de Sayın Cumhurbaşkanımıza yapılan bu saygısızlığı telafi edecek adımların atılmasıdır. Tarafsız gazetecilik bunu gerektirir.”

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin