Dinozor fosili internette satışa çıktı

Muhtemelen bir eşi daha olmayan, bilinen en yırtıcı etçil dinozor Tyrannosaurus Rex yavrusuna ait fosil, internet alışveriş sitesi olan eBay’de 2.95 milyon dolarlık fiyatıyla satışa sunuldu.

Bilinen en yırtıcı etçil dinozor Tyrannosaurus Rex (T-Rex) yavrusuna ait fosil, internet alışveriş sitesi olan eBay üzerinden satışa sunuldu. Amerika’nın Kansas eyaletinde kendini fosil avcısı olarak nitelendiren Alan Detrich verdiği ilanda, “Muhtemelen dünyadaki tek bebek T-Rex! 4,5 metre uzunluğunda bir gövdeye ve tırtıklı dişler ile 53 cm’lik bir kafatasına sahip! Bu T-Rex çok tehlikeli bir et yiyiciydi. Gerçekten de bir bebek T-Rex görmek nadir bir fırsat” ifadelerine yer verdi. 68 milyon yaşında olduğu tahmin edilen iskelet, ilk olarak 2013 yılında Montana’daki özel arazide keşfedildi. Sonrasında ise onu keşfeden kişinin, Alan Detrich’in mülkiyeti haline geldi.

Daha önce eksiksiz bir T-Rex iskeletini 5 milyon dolara satmıştı 

Detrich, 2017 yılında fosili müzayedeye çıkarmak için sürpriz bir karar verdiğinde, fosil hala sergilendiği Kansas Üniversitesi Doğal Tarih Müzesinde duruyordu. İskeletin analizi, Kuzey Amerika’da bulunan küçük Tyrannosaurların bebek olup olmadıklarına ya da Nanotyrannus’un ayrı bir sınıflandırmasına sahip olmaları gerektiği konusunda paleontolojide önemli bir tartışma yapılmasına yardımcı olacak gibi görünüyordu. Ancak bu tür bir araştırma artık özel bir koleksiyona girmesi muhtemel fosille mümkün görünmüyor. Daha önce eksiksiz bir T-Rex İskeletini 5 milyon dolara satmıştı.

”Yetişkin bir T-Rex illüstrasyonu”
Müzelerin bütçesi yetmiyor

Omurgalı Paleontolojisi Derneği (SVP), fosili bilimsel çalışmaların dışında tutan Detrich’i ve fosil fiyatının şişirilmesine yardımcı olarak profesyonel alıcılar için bir vitrin görevi üstlenen üniversiteyi eleştiriyor. Geçen hafta yayımlanan açık bir mektupta SVP’nin üyeleri, fosilin çalışılmadan önce sergilendiğine üzüldüğünü söyledi ve ekledi: “Fosile yüzlerce veya binlerce ziyaretçinin dikkatine çeken bu hareket, potansiyel olarak ticari değerini artırdı. Müzeler giderek artan pahalı özel olarak toplanmış örneklerin satın alınmasına yönelik bütçeye nadiren sahip oluyor.”

Daha sonra Kansas Üniversitesi, Detrich’in iskeleti açık artırmaya koyma planlarından habersiz olduklarını söyleyen müzenin direktörü Leonard Krishtalka ise artık serginin kaldırıldığını ve fosilin Detrich’e geri döndüğünü, müzeyle ilişkisinin de koparılmasını istediklerini söyledi.

”Detrich’in eBay’deki ilanı”

Teklif yapma seçeneği olmasına rağmen, Şimdiye kadar hiç kimse talep edilen fiyatı ödemeye ilgi duymadı. Ancak fosili “izlemeye” alan 100 kişi var. Hızlı bir şekilde incelemek ve daha sonra geri gönderebileceklerini düşünen müzeler de hayal kırıklığına uğrayacak. Zira Detrich, iade politikası olmadığını belirtiyor.

 

Kaynak: https://allthatsinteresting.com/baby-trex-on-ebay

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin