Depresyonda uzman desteği önemli

Psikiyatri Uzmanı Dr. Kardem Açıkyürek, depresyonun uygun şekilde tedavi edilmediği takdirde hafif düzeyden ağır düzeye kadar ilerleyebildiğini söyledi.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Kardem Açıkyürek, depresyon hakkında bilgilendirme yaptı. Gündelik yaşamda her insanın zaman zaman mutsuz, isteksiz hissedebildiğini ifade eden Açıkyürek, bu tür insanların uyku, iştah bozuklukları, enerji azlığı yaşayabildiğini söyledi. Depresyonda ise kişinin isteksizlik, keyifsizlik, yaşamdan zevk almama, gelecekten umutsuzluk, motivasyon kaybı, dikkatte azalma, enerji azlığı, uyku ve iştahta artma yada azalma, intihar isteği gibi belirtilerden çoğunu yaşamakta olduğunu aktaran Açıkyürek, yaşanan bu belirtilerin kişinin günlük işlerini, aile ve çevre ilişkilerini olumsuz etkilediğini kaydetti.

“Her yaşta ortaya çıkabilir”

Hemen her yaşta depresyonun ortaya çıkabildiğine dikkat çeken Açıkyürek, “Genellikle kadınlarda daha sık görülmektedir. Genetik yatkınlık, stresli çevresel yaşam olayları, bazı fiziksel hastalıklar ya da ilaçlar depresyona neden olabilir. Uygun şekilde tedavi edilmezse hafif düzeyden ağır düzeye kadar ilerleyebilen bu rahatsızlık başka ruhsal hastalıklarla da birlikte görülebilir. Hatta intihar riski nedeni ile kişinin hayatını tehdit eden bir hâl alabilir” dedi.

“İlaç tedavisi önemli” 

Depresyonun ilaç tedavileri ve psikoterapi teknikleri ile tedavi edildiğini ifade eden Açıkyürek, “Antidepresan ilaçlar kişinin yaşı, cinsiyeti, genel fiziksel durumu, depresyonun şiddeti, eşlik eden başka ruhsal rahatsızlıklar varsa bunlar da göz önünde bulundurularak seçilir. İlk kez bir depresif bozukluk yaşayan kişinin en az 6-9 ay uygun antidepresan ilaçla tedavisi gerekir. Tedavi uyumunun bozuk olması ya da tedavinin doktor önermediği halde kesilmesi depresyonun yineleme ya da kronikleşme ihtimalini arttırabilir. İlaç doktor kontrolünde kullanılmalı, aniden kesilmemeli, belirtilerin iyileşme durumuna göre dozu ayarlanmalı ya da gerekliyse başka ilaçlarla ve psikoterapi ile desteklenmelidir” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin