Denizli’de 9 milyon yıllık fosil bulundu

Denizli’de yapılan kazılarda yaklaşık 9 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen fosil bulundu. Bölgede, 65 milyon yıl önce yaşayan dinozorların yaşam izleri de aranacak. 

Başkanlığını Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Antropoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ahmet İhsan Aytek’in yaptığı 14 kişilik ekip, Denizli’nin farklı bölgelerinde geçtiğimiz yıl başlattıkları yüzey çalışmalarını sürdürüyor. Ankara Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Paris Doğa Tarihi Müzesi ve Çin Paleontoloji Enstitüsü’nden paleoantropolog, paleontolog ve jeologlardan oluşan ekip, bölgede 2 ile 9 milyon yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen 14 farklı hayvan fosili buldu. Gelecek yıl ise 65 milyon yıl önce yaşayan dinozorlara ait izler aranacak.

“Çalışmalar verimli geçti”

Aytek, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2002 yılında ekip üyelerinden Prof. Dr. Cihat Alçiçek’in Türkiye’nin ilk homoerectus fosilinin Denizli’de bulunduğunu anımsatarak, fosilin en az 1,2 milyon yıl önce yaşamış bir insana ait olduğunun belirlendiğini ve bunun üzerine çalışmaları Denizli’de yoğunlaştırdıklarını kaydetti. Geçtiğimiz yıl başlanan çalışmaların bu yıl verimli geçtiğini ifade eden Aytek, Denizli’de 14 farklı hayvana ait fosil kalıntılarına rastladıklarını söyledi.

“Zürafa, su aygırı, antilop, gergedan fosilleri bulduk” 

Denizli’de bulunan fosiller

Fosillerin Denizli’nin Çal, Tavas ve Beyağaç ilçelerinde bulduklarını aktaran Aytek, “Boyunları günümüz formlarından daha kısa ama daha kütleli iki farklı zürafa, günümüz formlarına benzeyen iki farklı gergedan, küçük iki farklı at, biri günümüz formlarından daha iri olmak üzere iki farklı sırtlan, yine günümüz formlarından çok değişik olan, günümüzde yaşayan su aygırlarına morfolojik olarak benzeyen bir fil fosili bulduk. Bunun dışında boynuzlugillerden üç hayvan fosili bulduk. Bunların ikisinin tür tanımını yaptık, günümüz antiloplarına benziyorlar, üçüncüsünü de yakın zamanda yapacağız. Bu fosillerin yaşam dönemlerine bakarsak 9 ila 7 milyon yıl önce yaşadıklarını görüyoruz” dedi.

“Anadolu’da insan yerleşiminin tarihçesiyle ilişkili yeni bulgular bulunabilir”

2002 yılında Türkiye’de bulunan ilk insan kafatası fosilinin büyük yankı uyandırdığını belirten Alçiçek ise “Geçen yıl başlatılan yüzey araştırmalarında yeni fosiller bulduk. Umarım bu çalışmalarla Anadolu’da insan yerleşiminin tarihçesiyle ilişkili yeni bulgular elde edebiliriz diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin