Debbie kasırgası Avustralya’yı vurdu

Debbie kasırgası Avustralya'yı vurdu

Saatte 210 ila 250 kilometre hızla esen kuvvetli rüzgar ve yağmur Airlie Plajını vurdu. Siklon Debbie kasırgasının Avustralya’nın kuzey kıyılarındaki Quinsland’i vurmasının beklendiği bildirildi.

Airlie Plajını vuran ve bugün öğleden sonra Queensland kıyılarına varması beklenen tropikal kasırganın, bu sabah Hayman adasını geçtiği, 50 kilometre çapında bir alanı vurduğu ve ana kıta yakınındaki Whitsunday adalarını etkilediği kaydedildi.

Avustralya Meteoroloji Dairesi Debbie Siklonunun saatte 155 ila 220 kilometre arasında etkili olmaya devam ettiğini açıkladı. Queensland Polis Komiseri Steward basın açıklamasında, Proserpine’de bir kişinin ciddi şekilde yaralandığını, çok sayıda hasar ve yaralanma olmasını beklediklerini söyledi. Siklonun birkaç saat sürmesinin beklenmesi sebebiyle bölgede bulunanlar evlerinden çıkmama konusunda ikaz edildi. Yetkililer Debbie kasırgasının Avustralya’da üç ila beş gün süreceğini, etkisinin ondan sonra anlaşılacağını belirtti.

Kuvvetli rüzgar nedeniyle Airlie sahilindeki yatlar parçalandı ve birbiri üstüne bindi. Kasırga, Hayman Adasında saatte 263 kilometre hıza erişti. Ergon Enerji, Airlie sahili, Prosperpine, Bowen, Mackkay ve Cannonvale’de 48 bin evin elektriklerinin olmadığını kaydetti. Birçok evin pencereleri kırıldığı ve çatısının uçtuğu belirtilirken, bazı evler sular altında kaldı.

Kasırga nedeniyle şimdiden 45 kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığı, yüzlerce okul ve çocuk bakım merkezinin kapatıldığı da gelen bilgiler arasında.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin