Damgası geçmiş ölçü aleti kullananlara 2 bin 600 TL para cezası

0

Ölçü aletlerinin periyodik muayene ve damgalama işlemlerinin 28 Şubat 2019 tarihine kadar yapılması gerektiğini açıklayan Sanayi ve Teknoloji Samsun İl Müdürlüğü, damgası geçmiş ölçü aleti kullanmanın 2 bin 600 TL para cezası olduğunu bildirdi. 

Sanayi ve Teknoloji Samsun İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bilindiği üzere, ölçü ve ölçü aleti kullanıcıları ölçü ve ölçü aletlerini periyodik muayene ve damgalama işlemleri için 28 Şubat 2019 tarihine kadar ilgili birimlere periyodik muayene müracaat beyannamesini vermek zorundadırlar. İlimizde ölçü ve tartı aletlerinin her türlü denetimleri 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu ve ilgili yönetmelikler kapsamında Samsun Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. 1 Ocak-28 Şubat 2019 tarihleri arasının Periyodik Muayene Müracaat Dönemi olması nedeniyle aşağıdaki hususların yeniden açıklanarak, ölçü ve tartı aleti kullanıcılarının bilgisine sunulmasına gerek duyulmuştur” denildi.

Periyodik muayene süresinin iki yıl olduğu bildirilen açıklamada, “Tartı aletlerinin ve akaryakıt, LPG sayaçlarının periyodik muayene süresi iki yıl olup 2017 yılı damgalı ölçü ve tartı aleti kullanıcıları 2019 Şubat ayı sonu mesai bitimine kadar periyodik muayene için başvurmak zorundadırlar. Posta ile yapılan müracaatlarda müracaat tarihi olarak evrakın muayene yetkili kurumdaki kayıt tarihi esas alınır” sözlerine yer verildi.

2 bin 600 TL idari para cezası

Açıklamanın devamında, ”Yukarıda bahsedilen ölçü ve ölçü aletlerini kullanan resmi veya tüzel kurum ve kuruluşlar ile bireysel kullanıcıların kullanmakta oldukları ölçü ve ölçü aletlerini süresi içerisinde ilgili kuruma müracaat etmeyerek damgası geçmiş ölçü aleti kullanmak fiilini işledikleri tespit edilenlere her bir ölçü ve ölçü aleti için ayrı ayrı olmak üzere 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nun 15. maddesinin c fıkrasına göre 2 bin 600 TL idari para cezası uygulanacaktır” denildi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin