Cumhuriyet dönemi Köy Konağı virane kaldı

Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde bulunan dışarıdan virane bir görünüme sahip olan köy konağı içerisine girildiğinde tarihe ışık tutuyor.

Erken Cumhuriyet döneminin en nadide ahşap sanatının ortaya konulduğu köy konağı içerisindeki hem ahşap işlemeleri bakımından, hem de oturma düzeni bakımından bir hiyerarşi toplumunun bıraktığı izleri anlatıyor.

Köy konağının sahibi olan Cumhur Ünal dışarıdan pek bir mimari yapısının olmadığını ancak içerisinde özellikle ahşap işlemelerinin dikkat çektiğini söyledi. Ünal, “Yıllar önceki bir ev ama geçmişini ben bilmiyorum. Kozaklı’nın bir mahallesinde tarihi anlatan, tarihi önemi dışında pek bir mimari özelliği olmayan ama içerisinde ki ahşapların işlemesi, oyulması örnek teşkil ediyor. Şu an nasıl bir onarım ve tadilat ile nasıl bir şey yaparız da geçmişi yaşatabiliriz onun çalışmalarını yapıyoruz. İnşallah burada yeniden tarihi canlandırırız” dedi.

“Tarihi konağımız bize kalan mirastır” 

Kozaklı Kaymakamı Ömer Faruk Duman köy konağının Türk kültürünün geçmişten kalan bir miras olduğunu ifade ederken burada gerekli çalışmaları yapmaya çalıştıklarını söyledi. Kozaklı Kaymakamı Ömer Faruk Duman, “Tarihi konağımız Türk kültürünün geçmişten bize kalan bir mirasıdır. Gerek işlemeleri, gerek motifleri gerek ahşap ve taş kullanımında bir paylaşım olduğunu burada görüyoruz. Bina harabe kalmasına rağmen halen nefes aldığını bize hissettiriyor. Biz bu değere sahip çıkmak istiyoruz. Çünkü Türkler göçebe bir toplumdu. Anadolu’ya geldikten sonra buralara yerleşti ve bir kültür harmanı ile kendine özgü bir yapı yaptığını burada görüyoruz. Çünkü Arap var, Türk var daha önce Anadolu’da yaşamış Ermenilerde izler var. Biz buraya gerekli çalışmaları elimizden geldiğince yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin