Çorum’da tarihi eser kaçakçılığı

0
tarihi eser

Çorum Valiliği kaynaklı habere göre, Çorum- Merkez ve Mectiözü bölgesinde tarihi eser kaçakçılığı yapan 3 kişi jandarma ekipleri tarafından yakalandı

Tarihi eserler, Çorum-Merkez ve Mecitözü bölgesinde İ.B., Y.D. ve Ş.B. isimli şahısların ellerinde bulunan çok miktarda tarihi eser niteliği taşıdığı değerlendirilen malzemeleri, haksız kazanç temin etmek maksadıyla satmak için müşteri arayışı içerisinde oldukları yönünde alınan bilgilere istinaden yapılan çalışmalar sonucunda bulundu.

Mecitözü İlçe Jandarma Komutanlığı ve Çorum İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin yapmış olduğu müşterek operasyonda; 2863 sayılı kanun kapsamına giren çeşitli çap ve ağırlıkta M.Ö. 1. ve 2. yy. ile Helenistik ve Roma dönemlerine ait olduğu değerlendirilen; 23 adet bronz sikke, (1) adet gümüş sikke, (1) adet gümüş pazubent, (1) adet gümüş levha, (2) adet diadem altın, (1) adet altın kolye, (4) adet altın bilezik, (1) adet altın kolye ucu, (4) adet altın yüzük, (9) çift altın küpe ve (1) çift altın küpe sarkacı ele geçirildi.

Şüpheli şahıslar Çorum Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile gözaltına alınarak ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Ele geçirilen malzemeler ise Çorum Müze Müdürlüğü personeline teslim edildi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin