Çöplüğe dönen derelerin temizlenmesini istiyorlar

0

Muğla’nın Datça ilçesinde, çöp, moloz ve atıklarla dolup taşan Kargı Deresi yatağında yürüyüş yapan doğaseverler, başta Kargı Deresi olmak üzere ilçede benzer durumda olan diğer dere yataklarının temizlenmesi için yetkililere çağrıda bulundu. 

Kargı Deresi yatağının moloz ve atıklarla çöplüğe dönmesinin ardından Datça Yerel Tohum Derneği’nin çağrısı üzerine bir araya gelen Datça Kirlilik Avcıları ve Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) üyesi bir grup doğasever, Kargı Deresi yatağı boyunca yürüdü. Bölgede çöp yığını oluşmasına tepki gösteren doğaseverler, başta Kargı Deresi olmak üzere ilçede benzer durumda olan diğer dere yataklarının temizlenmesi için yetkilileri göreve davet etti.

Kargı Deresi’nin bir çöplüğe döndüğünü savunan Datça Yerel Tohum Derneği Başkanı Zeki Karacan, “Bizim herhangi bir siyasi amacımız veya ilişkilerimiz yok. Tek amacımız yaşanılabilir bir Datça ve geleceğe bir şeyler bırakabilmek. Buradaki kirlilik, denizimizi, toprağımızı etkiliyor. Çünkü artık kirlilik her yere sıçramaya başladı. Su kaynağı merkezlerimizden biri olan Kargı Deresi, moloz yığınına dönüşüp, kangren olmaya başladı. Bunun gibi her yerden sinyaller geliyor. Bu gidişata dur dememiz gerekiyor. ‘Datça için neler yapabiliriz’ düşüncesiyle buraya geldik. Her şey, daha yaşanabilir bir Datça için. Kaymakamlık, belediye, sivil toplum kuruluşları, muhtarlıklar ve yüreği Datça aşkı ile yanan herkesin katılımıyla temiz bir Datça için güç birliği oluşturmak amacındayız” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin