“Çocuklarımızla Okuyoruz” Projesi çocuklar için büyüyor!

İzmir’in Selçuk ilçesinde kurulan ve bugüne kadar 6 kütüphane oluşturan “Çocuklarımızla Okuyoruz” Kitap Kulübü büyümeye devam ediyor. 

Okumanın ve öğrenmenin önemini çocuklara aşılamak bu bağlamda sadece kütüphane açmak değil, farklı etkinliklerle de çocuklarla bir araya geldiklerini ifade eden projenin öncülerinden Emine Bekdemir’e gazeteistanbul.com olarak sorduğumuz sorulara verdiği cevaplar şöyle:

‘Bir çocuk değişir dünya değişir.’

‘Cehaletin en büyük düşmanı kadındır, kadın öğretirse öğretir.’

Gibi özlü sözleri kendilerine düstur edinmiş, Bir grup anne ve çocuklarının kitap okuyup, okuduğu kitabın yazarı ile buluşup, kitap üzerine söyleştikleri  grubumuz  2016 yılının ocak ayında ilk faaliyetini gerçekleştirmiştir. Geçtiğimiz  dört yıl içerisinde ellinin üzerinde yazar buluşması, okunan kitapların geçtiği yerlere gezi, kamp, köy enstitüleri uygulaması gibi pek çok drama çalışması yaptık.

Sizi diğer okuma kulüplerinden ayıran özelliğiniz nedir?

Birincisi çocuklar için ayrı, yetişkinler için ayrı iki bölümden oluşan SELÇUK NURİ ULUSU ÇOCUKLARIMIZLA OKUYORUZ MAHALLE KÜTÜPHANEMİZ, İkincisi ise CELSUS ÇOCUK TİYATROSU ve CELSUS AMATÖR TİYATRO gruplarımız bizi diğer kulüplerden ayıran özelliklerdir.

Nasıl Kütüphane açmaya karar verdiniz?

Biz, kütüphanemizi açmadan önce ihtiyacı olan okullara kitap, kırtasiye malzemesi, kıyafet, gönderiyorduk. Çoğalan kitaplarımızı daha çok çocuk ve yetişkinle paylaşma isteğimiz bizi kütüphane açmaya sevk etti. Böylelikle kitap toplantılarımızı rahatça yapabileceğimiz bir mekanımız da oldu.

Açtığınız kütüphanelerden bahseder misiniz?

Önce Selçuk Nuri ulusu Çocuklarımızla Okuyoruz Mahalle Kütüphanesi’ni açtık. Aydın Germencik İlçesi Selatin Mahallesi muhtarının eşi Cevriye Hanımın isteği olan kütüphaneyi de DÜNYA ROMAN KAHRAMANLARI HAFTASI’nda,Roman Kahramanı olarak EŞEKLİ KÜTÜPHANECİ MUSTAFA GÜZELGÖZ’Ü seçip, SELATİN EŞEKLİ KÜTÜPHANECİ MUSTAFA GÜZELGÖZ MAHALLE KÜTÜPHANESİ’ni açtık. Kütüphaneye temsili olarak bazı kitapları bir eşek ile Mustafa GÜZELGÖZ’ün oğlu Muammer GÜZELGÖZ taşıdı. Daha sonra rahmetli eşim Atilla BEKDEMİR’in adını yaşatmak için memleketi TOKAT REŞADİYE YAĞSIYAN KÖYÜNE bir köy kitaplığı kurmak istedim. Bu kitaplığın kurulmasında bize LionsSaime Coşkun TEZEL ve arkadaşları destek oldular ve köyümüz bir kitaplığa kavuştu.

Yeni bir kütüphane çalışmanız var mı?

Selatin’de kütüphane açarken bazı muhtarların bizden köylerine kütüphane istemesi bizi daha da heveslendirdi. Kitapsever, yardımsever dostlarımızdan gelen kitaplarla GERMENCİK HIDIRBEYLİ ÇETE AYSE MAHALLE KÜTÜPHANESİ ve GERMENCİK BALATÇIK ÖĞRETMEN  NİYAZİ İN  MAHALLE KÜTÜPHANESİ ile ilgili çalışmalarımız bitmek üzere. Bu yıl roman kahramanımız BİRNUR ŞENER.  DÜNYA ROMAN KAHRAMANLARI GÜNÜ’n de BURDUR MERKEZ GÖKÇEBAĞ ORTAOKULU’nda BİRNUR ŞENER KÜTÜPHANESİ açıyoruz. Gökçebağ ortaokulunun ilkokulu da mevcut ve veliler sınıf kitaplıklarından kitap alıp okudukları için oraya her yaş grubuna hitap eden bir kütüphane kurmak istiyoruz.

Son olarak geleceğe dair umutlarınız nedir?

Kütüphanemizden yararlan öğrencilerimiz ‘Biz de büyüyünce kütüphane açacağız dediği, okuduğu yazarın tüm kitaplarına ulaşmak istediği müddetçe biz pandemi de olsa, deprem sarsmaya devam etse de çocukları, tüm insanlığı kitapla buluşturmaya devam edeceğiz. Mario Levi’nin ‘karanlık çökerken neredeydiniz?’ sorusuna verecek bir cevabımız var bizim, ÇOCUKLARIMIZLA OKUYORUZ KİTAP KULÜBÜ ve SELÇUK ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ olarak…

 

Röportaj: Merve Tanrıkulu

 

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin