”Çingene Kızı” mozaiği sergiye hazırlanıyor

0

Türkiye’de kaçak kazılar yoluyla 1960’lı yıllarda gün ışığına kavuşan ve ardından yurt dışına kaçırılan Zeugma Çingene Kızı Mozaikleri’nin eksik parçaları sergiye hazırlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletindeki Bowling Green Devlet Üniversitesi’ne satılan ve çalıntı olduğu anlaşılana kadar burada sergilenen eserler kasım ayının sonunda ait olduğu topraklara dönmüştü. Zeugma Çingene Kızı Mozaikleri, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un tanıtımını yapacağı Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenecek. Ersoy’un katılımıyla müzede 8 Aralık günü saat 11.00’de toplantı gerçekleştirilecek. Geçici sergide kısa bir süre vatandaşların ziyaretine açık olacak eserler daha sonra sergiden kaldırılarak kalıcı yerlerine alınması için çalışmalar başlatılacak.

Kayıp parçaların yolculuğu

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bilimsel incelemeler sonucunda mozaiklerin stilleri, renk özellikleri, tesseraların (mozaik taşların her biri) tipleri açısından Zeugma mozaikleri ile uyuştuğu tespit edilmişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu araştırmanın bir gazetede yer alması üzerine Türkiye’nin Şikago Büyükelçiliği aracılığıyla üniversite yetkilileri ile görüşmelere başlamıştı.

Zeugma Kazısı Başkanı Prof. Dr. Kutalmış Görkay ve Harran Üniversitesi’nden Prof. Mehmet Önal’ın hazırladıkları bilimsel analizler üniversite yetkililerine sunuldu. Bu kültür varlıklarının Türkiye’de 19’uncu yüzyıldan beri devlet malı olduğunu ispatlayan hukuki raporlar ışığında konunun karşılıklı kazanım ilkesi ile çözülmesine karar verilmişti. Türkiye, 20 Kasım tarihine kadar Bowling Green Devlet Üniversitesi’nde sergilenen tarihi mirasına 27 Kasım’da kavuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin