Çin fındığı çok sevdi

0

Karadeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı İlyas Edip Sevinç, fındık ihracatının rekorlar kırmaya devam ettiğini belirterek, 2019-20 sezonunda Ekim ayı sonu itibariyle 99 bin 891 ton iç fındık ihracatı gerçekleştirildiğini, bu ihracat karşılığında 641 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını açıkladı.

2019-20 sezonunun ilk iki ayında Çin Halk Cumhuriyeti’ne fındık ihracatının yüzde 153 oranında artış gösterdiğini belirten Sevinç, “Çin’e fındık ihracatı 4 bin 117 ton iç fındık seviyesine ulaştı. Diğer taraftan yıllık bazda ihracat verileri incelendiğinde 2019 yılı Ocak-Ekim döneminde Çin Halk Cumhuriyeti’ne 9 bin 55 ton iç fındık seviyesinde ihracat gerçekleştirildi” dedi.

“Bu bir rekordur”

Sevinç, “Bu bir rekordur. 2019 yılını rekor seviyede bir ihracatla kapanacağı kesinleşti. Yakın gelecekte Çin Halk Cumhuriyeti’nin Almanya ve İtalya’nın arkasından 3. sıraya yerleşeceğinin emareleri görülüyor. Tüm bu gelişmelere bağlı olarak ülkemiz fındık kalitesi ve tedarikinde sıkıntılar yaşanmaması için ilgili paydaşlar nezdinde gerekli önlem ve politikaların ivedilikle geliştirilmesi gerekir”

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin