Çığ altında kalan dağcıya 100 gündür ulaşılamıyor

Niğde’nin Çamardı ilçesi Demirkazık dağında 100 gündür çığ altında kalan 27 yaşındaki dağcı Mustafa Kemal Karakoç’un arama çalışmaları, çığ riski nedeniyle yapılamıyor. 

2 Aralık 2018 tarihinde Demirkazık Dağı, Eznevit Mevkii’nde tırmanıştan inişe geçen Mustafa Kemal Karakoç ve Hilal İşcan çığ düşmesi sonucu kar altında kaldı. Dağcı İşcan 1 gün sonra helikopterle kurtarılırken, Karakoç’a ulaşılamadı. Kar yağışı artışı olunca arama kurtarma çalışmalarına son verildi. 100 gündür çığ altında kalan talihsiz dağcının cansız bedenini arama çalışmalarının çığ riski nedeniyle başlatılamadığı belirtiliyor. Yerel dağcılar bölgede Haziran ayına kadar kar olduğunu ve çığ riskinin devam ettiğini söylediler.

Haziran ayında arama yapılabilir 

AFAD ekiplerinin zaman zaman bölgeye yürüyüş yaptığı ancak çığ riskinin devam etmesi nedeniyle arama çalışması başlatamadığı belirtildi. Profesyonel dağcılar, arama için herhangi bir teknolojinin olmaması nedeniyle bir şey yapılamayacağını, bölgede Mayıs ve Haziran aylarında çığ riskinin azalacağı ve o tarihlerde aramanın yapılabileceğini ifade ettiler.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin