Çiftdüşün Çiftgörü

Çiftgörü

Metin ve imge arasındaki çok yönlü ilişkiyi sorgulayan “Çiftdüşün Çiftgörü” sergisi 25 Mayıs- 6 Ağustos tarihleri arasında Pera Müzesi’nde ziyarete açık olacak

Çiftdüşün sizin için muhtemelen olumsuz bir kavram. Biz Rusya’da bunun sadece bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz” diyor Rus sanatçı Pavel Pepperstein. Sergi Pepperstein ile 1970 ve 1980’lerde devlet tarafından sanatçı olarak tanındıkları için farklı bir iletişim biçimi kurmak zorunda kalan başka bazı Moskova kavramsalcılarıyla başlıyor ve tüm dünyadan 34 sanatçının yapıtları aracılığıyla metinle imge arasında yeni bir düşünme dengesini gözler önüne seriyor.

George Orwell’ın 1984 romanında kullandığı “Çiftdüşün” kavramına bir göndermeyle isim bulan ve aralarında Tracey Emin, Marcel Dzama, Anselm Kiefer, Bruce Nauman, Raymond Pettibon ve Thomas Ruff gibi isimlerin yanı sıra Türk sanatçıların da yer aldığı seçki, çoğulcu düşünmenin izini sanat eserleri üzerinden sürüyor.

“Düşünme biçimimiz kökten bir değişime uğramış durumda, ama insanların çoğu bunun pek farkında değil gibi. Kurumsallaşmış düşünme biçimi son 24 yüzyıldır yaptığı gibi doğrusal Neo-Platonik yapısını sürdürüyor. Ama saygınlığını yitirdi. Tıpkı sanat gibi o da kaidesinden aşağı yuvarlandı. Aralarında hukuk, eğitim ve anayasa örgütlerinin de bulunduğu pek çok kurum artık tamamen metin temelli” alıntısı, serginin çerçevesine dair fikir veriyor.

Sergiye katılan sanatçılar:

Yuri Albert, Nikita Alexeev, Kader Attia, Sarnath Banerjee, Erik Bulatov, Hera Büyüktaşçıyan, Olga Chernysheva, Aslı Çavuşoğlu, Marilá Dardot, Marcel Dzama, Tracey Emin, Merike Estna, Claire Fontaine, Sandra Gamarra, Duan Jianyu, Ali Kazma, William Kentridge, Waqas Khan, Anselm Kiefer, Galim Madanov ve Zauresh Terekbay, Marko Mäetamm, Mónica de Miranda, Ciprian Mureşan, Arkadiy Nasonov, Bruce Nauman, Pavel Pepperstein, Raymond Pettibon, RAQS Media Collective, Thomas Ruff, Nedko Solakov, Erdem Taşdelen, Gavin Turk, Keith Tyson, Yangjiang Group

Küratörle Sanatçı Söyleşisi

Çiftgörü“Çiftdüşün: Çiftgörü” sergisi kapsamında, küratör Alistair Hicks ile sanatçılar Waqas Khan ve RAQS Media Collective’den Monica Narula bir söyleşi için izleyiciyle bir araya gelecek. Konuşma, sanatçıların üretim pratikleri yanı sıra, sergide yer alan imge ve metin ilişkisinden hareketle oluşturdukları eserlerine odaklanıyor.

Etkinlik, 27 Mayıs Cumartesi günü saat 14:30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda ücretsiz gerçekleşiyor.

Waqas Khan: 1982’de Pakistan’da doğdu. Lahore’de National College of Arts’ta Baskı ve Minyatür konusunda eğitim aldı. Uluslararası grup sergilerine ve sanat fuarlarına katıldı. 2013’te Victoria ve Albert Müzesi ile Art Jameel iş birliğiyle düzenlenen 3. Jameel Ödülü kısa listesinde yer aldı. Eserleri Londra’daki The British Museum ve Victoria and Albert Müzesi, Deutsche Bank Koleksiyonu, Kiran Nadar Sanat Müzesi gibi prestijli koleksiyonların parçası oldu.

RAQS Media Collective: Jeebesh Bagch (d. 1965, New Delhi), Monica Narula (d. 1969, New Delhi) ve Shuddhabrata Sengupta (d. 1968, New Delhi) tarafından 2000 yılında kuruldu. Grubun, uluslararası mekanlarda sergilenen eserleri, onları çağdaş sanata, tarih araştırmalarına, felsefi spekülasyona, araştırma ve teorinin kesişmelerine konumlar. Üretimleri çoğu kez enstalasyonlar, çevrimiçi ve çevrimdışı medya nesneleri, performanslar biçiminde izleyiciyle buluşur.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin