Çiftçi ve nakliyeci kazanamamaktan şikayetçi

0

Eskişehir’in, Sarıcakaya ilçesindeki seralarda yeşillik üretimi yapan çiftçiler ve ürünleri büyük şehirlerin hallerine taşıyan nakliyeciler yeterli kazanç sağlayamamaktan şikâyetçi.

Antalya’da yaşanan olumsuz hava şartlarından dolayı seraların zarar görmesiyle birlikte ülke genelinde sebze fiyatları fahiş oranlarda yükselişe geçti. Ilıman iklimi sayesinde kış ayları boyunca seralarda roka, maydanoz, yeşil soğan, dereotu gibi yeşillik üretimi yapılan Sarıcakaya’daki çiftçiler ve bu ürünleri taşıyan nakliyeciler yeterli para  kazanamadıklarını, yüksek maliyetlerin kazançlarının büyük bölümünü alıp götürdüğünü anlattılar.

Türkiye’nin yeşillik sebze ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan Sarıcakaya ilçesinde çiftçilik yapan Sedat Uyaroğlu, masraflarının ağır olduğunu belirtti. Uyaroğlu, “Masrafımız çok. Gübre pahalı, taşımacılığı, komisyonu var, kendine göre bir masrafı var. Satışta kârımız desek yevmiyemizi anca alırız bu işten. Masraflar ağır olduğu için para kazanılmaz. Çiftçi nakliye parasını kendi cebinden veriyor. Halde masrafımız çok. Halin komisyonudur, stopajıdır, nakliyesidir kazanılan paranın yüzde 35-40’ı gider” dedi.

“Nakliye kazancımızın yarısını petrole ödüyoruz”

Ürünleri Sarıcakaya halinden büyük şehirlerin hallerine taşıyan Ali Kâhya ise, ”Asgari ücret bin 600 liraydı 2 bin 20 liraya çıktı. Biz de burada 10 kişi çalıştırıyoruz. Aynı şekilde zam yaptığımız zaman bunlar bize ek maliyet. Mesela mazot biz nakliye işine başladığımızda 3 buçuk liraydı şuanda 6 lira 10 kuruş. Zaten biz kazancımızın yarısını petrole ödüyoruz. Buradan 1 ya da 2 tır İstanbul’a gönderiyoruz. 3 sene önce 2 buçuğa çalışan bir şoföre şu an 4 bin lira veriyoruz. Bizim kazandığımız para her zaman aynı. 3 sene öncede aynıydı şuanda aynı. Biz sadece üzerine masrafları koyuyoruz” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin