CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı”

Cumhurbaşkanı tarafsız olmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini ifade ederek, “Niye tarafsız olması lazım, çünkü oy versin vermesin, hangi partiden, inançtan, kimlikten olursa olsun 80 milyonu bir kişi temsil edecek. Onun adı da cumhurbaşkanı. Eğer cumhurbaşkanı tarafsız olmazsa, partizan olursa 80 milyonu temsil edemez” dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, partisi tarafından Konya’nın Seydişehir ilçesinde Kızılay Meydanı’nda düzenlenen mitinge katıldı. Mitingde konuşan Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini ifade ederek, “Niye tarafsız olması lazım, çünkü oy versin vermesin, hangi partiden, inançtan, kimlikten olursa olsun 80 milyonu bir kişi temsil edecek. Onun adı da cumhurbaşkanı. Eğer cumhurbaşkanı tarafsız olmazsa, partizan olursa 80 milyonu temsil edemez. Mesela ben 80 milyonu temsil edemem, Sayın Bahçeli 80 milyonu temsil edemez. Sayın Binali Yıldırım 80 milyonu temsil edemez. Biz arabamızda Türk bayrağı taşıyamayız. Türk bayrağını taşıyacak olan, cumhuru temsil eden, 80 milyonu temsil eden cumhurbaşkanı olacak. Dolayısıyla cumhurbaşkanının tarafsızlığının temel noktası, ana kaynağı 80 milyonu temsil etmesidir. O nedenle sandığa giderken hangi partiden olursak olalım, hangi kimlikten olursak olalım, kadın, erkek, yaşlı, genç biz 80 milyonu temsil eden bir kişiyi seçiyorsak onun tarafsız olması lazım. Tarafsızlığın bu kadar önemi vardır. Sayın cumhurbaşkanının tarafsız olmasının nedeni devletin sigortası olmasıdır” dedi.

Tarafsızlığın devletin geleneğinde çok önemli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Ne zamandan beri, Cumhuriyetin kuruluşundan beri. O nedenle tarafsız davranmak önemli. Şimdi başka bir soru daha. Anayasa değişikliğine ben gidip ‘evet’ oyu vereceğim diyen vatandaş, cumhurbaşkanı tarafsız olmasın iradesini ortaya koyar. O iradeye vatandaşımız öyle dediği için saygı duyacağız ama cumhurbaşkanı tarafsız olmalı. Cumhuru temsil etmeli, bayrağı taşımalı, dolayısıyla devletin sigortası konumunu korumalı diyorsa ve gideceğiz hep beraber hayır oyunu kullanacağız. O oyun da evet oyu kadar saygınlığı vardır. Ben hiçbir zaman vatandaşa git illa evet oyu kullan, git illa hayır oyu kullan demiyorum. Sadece şunu söylüyorum, elini vicdanına koy sandığa öyle git” şeklinde konuştu.

“18 yaşındaki çocuğun milletvekili olacağına inanan var mı?”

“Mahkemeler siyasetin emrinde olmamalı” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Mahkemede sadece ben mi adalet arıyorum. Her partiden vatandaşımız mahkemede adalet arar. O zaman bir partinin genel başkanı hakim tayin etsin bir şey olmaz diyor ise ‘evet’ oyu kullanılacak. Hayır, hakim bağımsız olmalı, adalet dağıtmalı, vicdanına göre, hukukun üstünlüğüne göre karar veriyor deniliyorsa gidilecek hayır oyu kullanılacak. Bu kadar basit. 18 yaşında milletvekilliği getiriyorlar. 18 yaşında çocuğumuz milletvekili seçilecek. Ömür boyu askerlikten muaf olacak. 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra milletvekili emekli aylığını kazanmaya hak kazanacak. Ben şimdi sormak istiyorum? 18 yaşındaki çocuğun milletvekili olacağına inanan var mı? 18 yaşında milletvekili olacak, işi yok gücü yok” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıCHP lideri Kılıçdaroğlu, tarihimizin şanla şerefle dolu olduğunu, tarihimizde ortak mücadele bulunduğunu ifade ederek, “Çanakkale’de yatanlar hangi partiden diye sorsam bana cevap verebilir misiniz? Çanakkale’de yatanların partisini nasıl sorarsın sen diye beni eleştirirsiniz. Orada hepimizin babaları, dedeleri yatıyor. Biz mücadeleyi boşuna yapmadık. Cumhuriyeti kolay kurmadık. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarını başka devletler çizmedi, biz çizdik. Tek adam rejimi vardı değil mi Ortadoğu’da. Saddam’ı gördünüz, ne oldu gitti, Irak ne oldu parçalandı. Suriye’yi gördük, tek adam vardı, ne oldu parçalandı. Libya’yı düşünün, tek adam vardı. Libya diye bir devlet kalmadı. Bizim üzerimize oynanan oyunlar çok tehlikeli oyunlar. Devlet bir kişiye emanet edilemez. 80 milyon, bir kişiye teslim edilemez. Bunun sonu acı olur” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin