Çevrecilerden Bahçeli’ye tepki: Tespih iade edilmeli, suç işliyorsunuz

MHP Kastamonu İl Başkanı Yüksel Aydın’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye hediye ettiği özel tasarım tespihte 6 hayvan türüne ait kemik kullanılmasının yanı sıra, koruma altındaki hayvan türlerine ait parçaların da kullanılması büyük tepkilere neden oldu.

Geçtiğimiz günlerde MHP lideri Devlet Bahçeli’ye Kastamonu İl Başkanı Yüksel Aydın tarafından özel tasarım tespih hediye edilmişti. Edinilen bilgilere göre Bahçeli için yapılan tespihte, habbeler için büyük köpekbalığı fosili, imame için su aygırı, fren için balina dişi, ayraç ve duraklar için kılıç balığı kılıcı, sistem arası habbeler için deniz kaplumbağası, hitame ve sarkaç için mors dişi özü ve minesi kullanıldı. Hediye edilen tespihte hayvan parçalarının kullanılmasına bir tepki de, Antalya – Isparta – Burdur – Denizli – Kaş Çevre Platformu Sözcüsü Hediye Gündüz’den geldi. Gündüz yaptığı açıklamada, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin suç işlediğini ve kendisine hediye edilen tespihi bir an önce iade etmesi gerektiğini söyledi.

Gündüz konuyla ilgili, “MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye 6 hayvana ait kemik ve dişlerden oluşan tespih hediye edildiğini ve bu hediyeyi kabul ettiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Yapılan tespihte habbeler için büyük köpekbalığı fosili, imame için su aygırı, fren için balina dişi, ayraç ve duraklar için kılıç balığı kılıcı, sistem arası habbeler için deniz kaplumbağası, hitame ve sarkaç için mors dişi özü ve minesi kullanıldığını öğrendik” dedi.

”Bu hayvanlar nereden elde edildi?”

Gündüz tespihte kullanılan deniz kaplumbağası için, ”Tespihte sistem arası habbeler için kullanılan deniz kaplumbağası nereden ve nasıl elde edildi? Genelgenin 15. Maddesine göre ‘ölü ve yaralı olarak rastlanılan kaplumbağalara il müdürlükleri tarafından müdahalede bulunularak, tedavilerinin yapılması zorunluyken bu hayvanların ölüsü veya canlısı yasa dışı olarak nereden elde edildi?” şeklinde konuştu.

”Doğanın korunması ilk önce mecliste yer alan siyasi partilerin görevidir”

Gündüz konuşmasının devamında, ”Burada önemli bir başka unsur daha vardır. Adı geçen bütün hayvanlar dünyanın çok farklı bölgelerinde yaşamakta ve hepsi de nesli tehlike altındaki türlerdir. Dikkat çeken nokta ise uluslararası bir boyutu olmasıdır. Nesli tehlike altında türler, Kuzey Kutbu’ndan Afrika’ya, oradan Akdeniz ve Türkiye’ye uzanan bir boyutu vardır. Devletler uluslararası yanlışlar boyutu olan bir işlem hacminin parçası olamaz, olmamalıdır. Bizler doğanın ve yaban yaşamın korunmasından yana olanlar olarak, yapılan bu tespihten son derece rahatsız olduk. Doğanın korunması ilk önce T.C. Meclisinde yer alan siyasi partilerin görevidir” dedi.

”Hukuki işlem başlatacağız”

Gündüz son olarak, “Bahçeli’nin kabul ettiği bu hediye suç unsurudur, bu kişiler de suç işlemektedir. T.C. Devleti olarak Çevre ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından bir girişim başlatılmaz ise, bizler gerekli yasal başvuruyu yapıp Bahçeli ve sorumlular hakkında hukuki işlem başlatacağız” ifadelerini kullandı.

 

kaynak: YURT

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin