“Cari fazla veren bir ülke haline geleceğiz” 

TİM Başkanlığına adaylığını açıklayan son isim İsmail Gülle oldu. Başkan adayı Gülle, “TİM 27 sektörün ve 70 bin ihracatçının takip merkezi olacaktır. Yerli ve milli sektörlerimizi sadece rakipleri pahalı hale getirerek koruyamayız. Mal ve hizmet üretenin maliyetini düşürmek için her türlü çabayı vermek zorundayız. Dış ticaret fazlası verene kadar mücadele edeceğiz” dedi. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan adaylığını açıklayan son isim İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri (İTHİB) Başkan Yardımcısı İsmail Gülle, basın mensupları ve ihracatçılarla buluştu. İsmail Gülle, ”Hedefimiz cari açığın milli gelire oranını önce yüzde 3’ler seviyesine indirmek ardından da cari fazla veren bir ülke haline getirmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

“Dış ticaret fazlası verene kadar mücadele edeceğiz” 

TİM, 27 sektörün ve 70 bin ihracatçının takip merkezi olacağının müjdesini veren Gülle, “Delegelerin teveccühü ile TİM’in yöneticiliğine seçilirsek, Ülkemiz için çok faydalı ama oldukça zor bir işin başında olacağımın sözünü veriyorum. Dış ticaret fazlası verene kadar mücadele etmek, elbette bu kolay bir iş değil. Yapılmayacak bir iş de değil. Biz başlarız ve yaparız Allah’ın izni ile. TİM 27 sektörün ve 70 bin ihracatçının takip merkezi olacaktır. Yerli ve milli sektörlerimizi sadece rakipleri pahalı hale getirerek koruyamayız. Mal ve hizmet üretenin maliyetini düşürmek için her türlü çabayı vermek zorundayız” ifadelerine yer verdi.

“Cari fazla veren bir ülke haline geleceğiz” 

İhracatçıların mücadele verdikleri yer küresel piyasalar olduğunun altını çizen Gülle, Küresel rekabette öne çıkmak için mutlaka üretim öncesi ve sonrası katma değer oluşturacak faaliyetleri dikkate alınması gerektiğini söyledi. Gülle, “Cari açığın milli gelire oranını önce yüzde 3’ler seviyesine indirmek ardından da cari fazla veren bir ülke haline getirmek zorundayız”dedi.

“En az 10 tane star-up projesi gerçekleştireceğiz” 

İnsan kaynağı kalitesini artırılmasının önemli olduğunu aktaran İsmail Gülle, sözlerine şöyel devam etti; “Elbette ihracatın katma değerini arttırırken iş dünyası olarak bize düşen bir vazifeyi de yerine getirmek zorundayız. O da insan kaynağımızı kalitesini artırmaktır. Bundan sonra ihracat şirketlerimizin tamamı ve Türkiye İhracatçıları Meclisi aynı zamanda bir eğitim kurumu gibi çalışmak durumundadır. TÜBİTAK ve ulusal, uluslararası kuruluşlarla omuz omuza çalışıp akademi ve iş dünyasının ortaklığıyla her yıl en az 10 tane startup projesi gerçekleştirmek için çalışacağız.Sadece vazifemiz mal üretmek değil, hizmet üretmektir. Bu çerçevede tüm sektörlerin yanında yazılım ihracatını desteklemeye devam edeceğiz. Bugüne kadar hükümetlerimiz tarafından verilen teşvikleri müteşekkiriz. Ancak sadece istihdam maliyetlerinin değil ihracatçının tüm maliyetlerinin rekabetçi seviyeye getirilmesi gerekmektedir. Eğer bunda başarılı olursak bugüne kadar vatanını milletini seven ihracatçılar var güçleriyle çalışacaklardır”.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin