Cannes’da Altın Palmiye Ödülü’nü Güney Koreli yönetmenin filmi kazandı

Oya Tronscorff / Paris

0
Cannes

2019 Cannes Film Festivali’nin jürisi, seçilen 21 uzun metrajlı film için 12 gün süren yarışmanın ardından, Alejandro González Iñárritu başkanlığında 25 Mayıs Cumartesi günü ödülleri sundu.

Bu yıl, jüri tarafından “oybirliğiyle” verilen prestijli Altın Palmiye Ödülü’ne Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun “Parasite” (“Parazit”) adlı filmi layık görüldü. 2019 Cannes Film Festivali’nde Ken Loach, Quentin Tarrantino ve Terrence Malick ödül kazanamadı. Diğer taraftan Altın Palmiye alan Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun ” Parasite” filmi sürpriz olmadı. Fransız sinemasından, Fransız-Senegalli yönetmen Mati Diop ” Atlantique” (“Atlantik”) ile Büyük Ödülü ; Ladj Ly, “Les Miserables” (“Sefiller”) adlı film ile Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Céline Sciamma da 18. yüzyılda iki kadın arasında ortaya çıkan sevginin öyküsünü anlattığı “Ateşli Kızın Portresi” için Senaryo Ödülü’ne layık bulundu.

“Festival inanılmazdı”

72. Cannes Film Festivali jüri başkanı Alejandro González Iñárritu, ödül töreninde “İkonik, güçlü yönetmenler ve dünyanın dört bir yanından gelen yeni seslerle bu seneki festival inanılmazdı.” dedi. Sinema eleştirmenleri festivalin sonuçlarından oldukça memnun kaldılar. Yarışmada sunulan birçok film, polis şiddetinden (Ladj Ly’nin “Sefilleri”) dini radikalizme (Dardenne Kardeşlerin “Genç Ahmed”i) kadar değişik politik mesajlar taşıyordu. Bong Joon-ho’nun yönettiği “Parasite”in konusu sosyal eşitsizliklerle iligiliydi ve Mati Diop’nun “Atlantik”i de Senegal’deki göçmenler konusunu ele alıyor.

Komedi, drama ve dehşet ile karıştırılmış sınıf mücadelesine ait politik bir hiciv filmi olan “Parasite”, Bong Joon-ho’nun yedinci uzun metraj filmi ve Kore toplumunun acımasız bir anatomisi sayılabilir. “Parasite”, fakir ve becerikli bir ailenin hikâyesini anlatıyor. Bong Joon-ho, varlıklı Park ailesinin yaşam tarzıyla ilgilenen, işsiz bir aileyi takip ediyor. Başlarına gelen olaydan sonra iki aile, kendilerini farkında olmadan çok garip bir hikâyeye karışmış bulurlar.

Franco-Senegalli yönetmen Mati Diop’un “Atlantique” adlı 2019 Cannes Film Festivali’ndeki kutsal büyük ödülden sonra dev Netflix’i baştan çıkardı. Platform, Çin, Benelüks, İsviçre, Rusya ve Fransa hariç olmak üzere filmin dağıtım haklarını aldığını açıkladı. 1992’den beri Cannes’da yarışan ilk Senegalli filmi “Atlantique”, ülkesini Avrupa’ya gitmek üzere terketmeye karar veren Ibrahima Traoré tarafından oynanan bir Senegalli Souleiman’ın hikâyesini anlatıyor.

Filistinli yönetmene “Özel Mansiyon Ödülü” verildi

Düzenli olarak Cannes Film Festivali’ne davet edilen Filistinli yönetmen Elia Suleima’ya, törende “Özel Mansiyon Ödülü”verildi. “It Must Be Heaven” filmi, Buster Keaton tarzı bir komedi. Yönetmenin kendisi tarafından somutlaştırılan ana karakter, Paris’ten New York’a kadar seyahat eder ancak sürekli Filistinli kimliğine indirgenir.

Antonio Banderas, Pedro Almodóvar’ın “Pain and Glory” adlı filmindeki rolüyle “erkek oyuncu” ödülünü aldı. 58 yaşındaki İspanyol oyuncu, ödülünü yönetmene adadı ve “Pedro’yu seviyorum, o benim akıl hocam, sekiz film çektik ve bu ödül ona adanmış olmalı.” dedi. Film, büyük ölçüde Pedro Almodóvar’ın kendisinden ilham alınarak yaratılan, adı da Salvador Mallo olan güçlükler içindeki bir yönetmenin öyküsünü anlatıyor.

Huffington Post’a konuşan, polis şiddetini anlatan “Sefiller” filminin yönetmeni Ladj Ly ise “Fransa, polisin şiddetli olduğunu keşfediyor gibi görünüyor.”diyor. Ancak “Les Misérables”, “anti-polis” filmi olmaktan çok uzak. Aksine, Ladj Ly, kamerasıyla, olaylardan tamamen etkilenen baskı altındaki bu üç polis memurunu çekerek izleyicilerin empatisini tetiklemektedir.

2019 Cannes Film Festivali Ödülleri
Altın Palmiye Ödülü : Parasite, Güney Kore/ Bong Joon-ho
Büyük Ödül : Atlantique, Sénégal/ Mati Diop
Jüri Ödülü : Les Misérables, Fransız Ladj Ly ve Bacurau, Brésilya / Kleber Mendonça Filho et Juliano Dornelles
Yönetmen Ödülü : Belçika / Jean-Pierre et Luc Dardenne Le Jeune Ahmed
Erkek Oyuncu Ödülü : İspanya / Antonio Banderas Douleur et Gloire, Pedro Almodovar
Kadın Oyuncu Ödülü : Amerika / Emily Beecham pour Little Joe, de Jessica Hausner
Senaryo Ödülü : Portrait de la jeune fille en feu, Fransız / Céline Sciamma
Özel Jüri Mansiyon Ödülü : It Must Be Heaven, Filistin Elia Suleiman
Altın Kamera Ödülü : Nuestras madres (Our Mothers), du Guatémaltèque César Diaz
Altın Palmiye Kısa Film Ödülü : La Distance entre le ciel et nous, Yunanistan / Vasilis Kekatos
Kısa Film Özel Mansiyon Ödülü : Monstre Dieu (Monstruo Dios), Argentin / Agustina San Martin

Belirli Bir Bakış
Belirli Bir Bakış Kalp Ödülü : La Vie invisible d’Euridice Gusmão (A Vida Invisivel de Euridice Gusmão), Brezilya / Karim Aïnouz
Jüri Ödülü : Viendra le feu (O que arde), du Franco-İspanyol Oliver Laxe
Performans Ödülü : Fransa / Chiara Mastroianni Chambre 212, de Christophe Honoré
Yönetmen Ödülü : Rusya Kantemir Balagov Une grande fille(Beanpole)
Jüri Özel Ödülü : Liberté, Catalan Albert Serra
Jüri Kalp Ödülü (ex-æquo) : La Femme de mon frère, de la Québécoise Monia Chokri et The Climb, Amerikan Michael Angelo Covino
Jüri Özel Mansiyon Ödülü : Jeanne, Fransa/ Bruno Dumont

Cinéfondation
Birincilik Ödülü : Mano a mano, par Louise Courvoisier, CinéFabrique, France
İkincilik Ödülü : Hieu, par Richard Van, CalArts, Amerika
Üçüncülük Ödülü (ex-æquo) : Ambience, par Wisam Al Jafari, Dar al-Kalima University College of Arts and Culture, Filistin ve Duszyczka, par Barbara Rupik, PWSFTviT, Polonya

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin