Çanakkale Troia Vakfı 4. Dijital sergisini açtı.

0

Çanakkale’de hizmet veren Çanakkale Troia Vakfı, ülkemizde salgın ile mücadelenin başladığı tarihten itibaren insanların evlerinde daha iyi vakit geçirmeleri amacıyla, kendi internet sitesi üzerinden çeşitli etkinlikler yapmaya başladı ve bu etkinliklerini aralıksız sürdürüyor.Vakfa ait yayınların dijital olarak yayınlanması, bu güne kadar yayınlanmamış belgesel filmlerin gösterime sokulmasının yanı sıra, Troia temalı dijital sergiler üretmeye devam ediyor.

Her yıl çok sayıda sanatçıya kapılarını açan ve bünyesinde yer alan sergi salonunda yıllık 15-20 sergi açılmasını sağlayan Troia Vakfı, salgın nedeniyle kendi yaptığı sergileri dijital ortamda sergileyerek Çanakkale’de bir ilke imza attı ve farklı konularda sergiler yaptı.

“Seramik Sanatında Troia Savaşı Betimlemeleri”, “Gravür Sanatında Troia Tarihi Milli Parkı”, “Troia Hazineleri” sergilerinden sonra şimdi de “Rönesans Dönemi ve Sonrası Avrupa Resim Sanatında Troia Efsanesi” sergisini açtı. 3-14 Mayıs 2020 tarihleri arasında devam edecek olan serginin giriş metninde sergi ile ilgili şu bu bilgilere yer verildi.

“Çağın estetiğine uygun şekilde resmedilmişlerdir”

“Troia efsanesi Homeros tarafından yazıya geçirildikten sonra çağlar boyunca Avrupa kültürünü kalıcı bir şekilde etkilemiş ve birçok sanat alanında olduğu gibi, imge ve gerçek arasındaki bağlantıyı resimlerle de kurmuştur. Tanrılar ve insanları bir araya getiren ve kahramanları her zaman ön plana çıkaran resim sanatı sayesinde Troia efsanesi toplumların hafızasında her zaman canlı kalmıştır. Homeros’un İlyada ve Odysseia destanları ile yazıya geçirerek unutulmaz kıldığı Troia mitolojisi, Vergilius’unAenias destanı ile Roma’nın ve doğal olarak da Avrupa uygarlığının tarihi haline gelmiştir. Bu nedenle de Ortaçağ şövalyeleri dahi kendi kimliklerini Troia efsanesinde aramışlardır. Troia mitolojisi, Rönesans’da etkisini yeteri kadar gösteremese de zamanla bir eğitim aracı olarak kullanılmaya başlanmış ve Aydınlanma Çağı’nda güçlü bir şekilde yeniden zirve noktaya ulaşmıştır. Bu zirveye ulaşılırken de evrensel nitelik kazanan Troia efsanesi kahramanları çağın estetiğine uygun şekilde resmedilmişlerdir.

Bu dönem resim sanatında Troia efsanesinin etkilerini anlamak amacıyla Vakfımız tarafından “Rönesans Dönemi ve Sonrası Avrupa Resim Sanatında Troia Efsanesi” isimli “4. dijital sergi” açılmıştır. Sergimizi Vakfın internet sitesini ziyaret ederek veya doğrudan www.troiavakfi.com/sergi/ linkini tıklayarak görebilirsiniz.  İyi ve sağlıklı zaman geçirmeniz dileğiyle.” Çanakkale Troia Vakfı Yönetim Kurulu

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin