Çalınan lahit parçası Yunanistan’a iade edildi

0
Çalınan lahit parçası

Yunanlar ile Troyalılar arasında yaşanan Troya Savaşını tasvir eden lahitten çalınarak ABD’ye kaçırılan tarihi eser, Yunanistan’a iade edildi

Yaklaşık 30 yıl önce Amerika’ya kaçırılan eski mermer lahit parçası, Yunan yetkililere törenle iade edildi. Manhattan’ında bulunan bir galeride sergilenen ve ocak ayında ele geçirilen, M.Ö. 200 yılından kalma eser, Troya savaşından bir sahneyi tasvir ediyor.

1988’de Yunanistan’dan çalınan 400 kilo ağırlığındaki ve yaklaşık 90 cm genişliğindeki lahit parçası, Manhattan Bölge Savcılığı’nın denetiminde geri gönderildi.

Lahit parçasında at sırtında silah kullanan çıplak bir adam, kalkan tutan bir savaşçıya saldırıyor. At sırtındaki adamın arkasında sadece pelerin takmış çıplak genç bir adam ayakta duruyor.

Manhattan Bölge Savcısı Cyrus Vance Jr tarafından Yunanistan’ın ABD Başkonsolosu Konstantinos Koutras’a teslim edilen lahit parçası, bundan böyle Atina’daki Ulusal Arkeoloji Müzesinde sergilenecek.

Yunan Başkonsolos törende yaptığı konuşmada, “Maalesef geçmişte ülkemiz Yunanistan eşsiz tarihi eserlerin kaçakçılığından çok çekmiştir. Bugün bile kültürel mirasımızın önemli bir bölümü dünyanın dört bir yanında bulunuyor” dedi ve tarihi parçanın geri dönüşündeki katkılarından dolayı ilgililere şükranlarını sundu.

ABDi’li Savcı ise “Koleksiyoncular bir nesnenin yasa dışı yollardan elde edilmiş olup olmadığını daha sıkı kontrol etmelidir. Aksini yapanların, sessiz kalanların tutumu kabul edilemez” dedi.

Bugüne kadar Midtown’daki Royal-Athena Galleries’de sergilenen eseri kaçıran kişinin cezaevine gönderildiği bildirildi.

Tarihi lahit parçasının 1988 yılında kuzey Yunanistan’ın liman kenti Selanik’in batısında bulunan bir lokantadan yağmalanan eserler arasında olduğu belirtildi.

Atina, 13 Şubat 2017 
Anna Panagiotidou / Gazete İstanbul

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin