Bursa ormanlarını tehdit eden böcek

0

Bursa’nın İnegöl ilçesinde kayın ağaçlarında zararlı bir böcek tespit edildi. Orman yetkilileri, ilk defa görülen ve türü bilinmeyen böcekten numune aldı.

İnegöl-Domaniç kara yolunun Arapoturağı mevkiindeki ormanlık alandaki kayın ağaçlarında böcekler görülmeye başlandı. Durumu fark eden vatandaşlar İnegöl Orman İşletme Müdürlüğü’ne bilgi verdi. Bursa ormanlarını tehdit eden böceğin henüz türü belirlenemedi.

Orman Zararlarıyla Mücadele Bursa Şube Müdürü Özdem Açıcı ve İnegöl Orman İşletme Müdürü Nejdet Güdül söz konusu alana giderek incelemelerde bulundu. Güdül, “Daha önce kayın ormanlarında rastlamadığımız bir böcek türüyle karşı karşıyayız. Bunu tespit etmek için Bursa Orman Bölge Müdürlüğü Orman Zararlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden yardım istedik. Bugün buradan numune alıp sahayı gezeceğiz. Aldığımız numuneleri böcek türünün tespiti için üniversiteye göndereceğiz” dedi.

Ağaçların büyümesine böceğin olumsuz etkide bulanacağını dile getiren Güdül, ”Böcek türü tespit edildikten sonra, ona göre mücadele türü tespit edilecek. Gördüğümüz kadarıyla böcekler yaprakları yiyen bir tür. Ağaçların büyümesine bir etkisi yok, lakin büyümesini azaltıcı bir tesiri var. Kayın ormanlarında ilk kez böyle bir olaya şahit oluyoruz. Böceğin türünü tespit ettikten sonra mücadele metodunu belirleyeceğiz” şeklinde konuştu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin