Bomontiada Leica Galeri’de Thomas Hoepker Sergisi

Leica Galeri

Şişli Bomontiada’da geçtiğimiz yıl açılan Leica Gallery İstanbul, ünlü Alman fotoğrafçı Thomas Hoepker’in fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor

Leica Galeri“Ani Bir Zafer”, 1966’da boksör Muhammed Ali’yi de fotoğraflayan Magnum fotoğrafçısı Thomas Hoepker’in, Türkiye’deki ilk kişisel sergisi. Sergide Muhammed Ali dışında, sanatçının daha önce hiç sergilenmemiş fotoğrafları da yer alıyor. 3 Haziran 2017’ye kadar Leica Gallery İstanbul’da ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek sergi, “Ani Bir Zafer” adını 17. yüzyıl filozoflarından Thomas Hobbes’un “Belki mizah bizi daha esaslılarına götürecek ani bir zaferdir” cümlesinden alıyor.

Sanatçının 11 Eylül 2001’de Dünya Ticaret Merkezi’ne yapılan saldırıyı şehrin diğer yakasından görüntüleyen fotoğrafı farklı yorumlarla oldukça ses getirmişti. Hoepker o günü şöyle aktarıyordu: “10 Eylül 2001 günü New York’ta on iki fotoğrafçıyla birlikte bir Magnum toplantısına katılmıştım. Ertesi gün iki uçak Dünya Ticaret Merkezi’ne çakıldı. Arabama binip Queens ve Brooklyn’de dolaştım ama “Sıfır Noktası”na yaklaşamadım. O güne ait tüm fotoğraflarım karşı yakadandır”. Hoepker karşı yakadan çektiği bu fotoğrafla “Leica Hall of Fame” ödülünü aldı.

Fotoğrafçı Thomas Hoepker

1936 yılında Almanya’nın Münih kentinde doğan Thomas Hoepker, fotoğraf çekmeye 16 yaşında başladı. Sanat tarihi ve arkeoloji eğitiminin ardından 1960-1963 arasında Münchner Illustrierte and Kristall için sözleşmeli fotoğrafçı olarak çalıştı. 1964’de foto muhabiri olarak Stern dergisinin kadrosuna girdi. 1974-1976 arasında, karısı gazeteci Eva Windmoeller ile önce Doğu Almanya’da, ardından Stern dergisi temsilcileri olarak New York’ta çalıştılar. Hoepker 1978’den 1981’e kadar GEO dergisinin Amerika baskısının fotoğraf direktörlüğünü yürüttü. 1989 arasında Hamburg’da Stern dergisinin sanat yönetmeni olarak görev yapan Hoepker, New York’ta yaşamakta. İkinci karısı Christine Kruchen ile birlikte Easter Adası ve Arjantin buzulları hakkında televizyon belgesellerinin yönetmenliği ve yapımcılığını üstlendi.

Magnum ilk kez 1964’te Hoepker’in fotoğraflarını dağıtmaya başladı. 1989’da Magnum’a tam üye olan Hoepker 2003-2006 yılları arasında kurumun başkanlığını yürüttü.

leica galeriSergide yer alan seçki efsane boksör Muhammed Ali’nin 1966 yılında çekilen karelerinden, 11 Eylül 2001’de insanın yarattığı zulüm ile insan ruhunun hafifliğini bir araya getirdiği tarihe damga vurmuş fotoğrafına kadar Hoepker’in politik ve gündelik konulara sıra dışı açılardan yaklaşan eserlerinden oluşuyor.

Leica Galeri İstanbul

Şişli Bomontiada’daki Leica yerleşkesi, Leica mağaza, galeri ve akademiden oluşuyor. 20. yüzyıldan itibaren devrim yaratarak yön verdiği fotoğraf tarihinin izlerini, İstanbul’un tarihi binalarından biri olan Bomontiada’da fotoğraf meraklılarıyla buluşturan Leica’da, Türkiye fotoğraf sanatı ve sanatçısının gelişimine katkı sağlanması da amaçlıyor. Bomontiada’da bulunan Leica Mağazası, Galerie ve Akademie Bomontiada, Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak No: 1 Bomonti, Şişli, Istanbul adresine yer alıyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin