Bilim şenliği etkinlikleri başladı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ”4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı” kapsamında  bilim şenliği etkinlikleri başladı. 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında ”Kütahya Bilimle Şenleniyor” sloganıyla düzenlenen bilim şenliği etkinlikleri başladı. 3 gün sürecek olan etkinliklerin açılış töreni Kütahya Bilim ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Bilimi sevdirme ve bilimin çeşitli dallarında farkındalık yaratmayı amaçladıklarını ifade eden Kütahya Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Murat Fazıl Akkoç, “4007 projemizde 66 atölye, 10 söyleşimiz var. 66 atölyemizde mühendislik konularını, teknolojiyi halkın anlayabileceği şekilde zaman aralıklarına, yaş gruplarına böldük; toplumun her kesimine hitap edecek şekilde hazırladık” dedi. Akkoç konuşmasının devamında, ”4007, 4005, 4004 projelerinde, insanlar proje yazsın, TÜBİTAK destek versin ama sonuçta da mutlaka patent, faydalı model çıksın ve üretime geçilsin. Ülkemiz çok fazla ithalat yapıyor. Öğrencilerimizde küçük yaşlarda strateji oluşturma gayretindeyiz. Hedefimiz üretmek. Üretemiyorsak mutlaka tasarruf etmek zorundayız. Bu bilinci 1 milyon öğretmenle, 18 milyon öğrenciye aşılamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Proje kapsamında bu yıl 63 atölye çalışması ve 10 söyleşi sonucunda yaklaşık 6 bin katılımcıya ulaşılması hedefleniyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin