Bilim insanları 42 bin yıllık tay fosilinden kan örneği aldı

Bilim insanları aldıkları kan örneğinden canlı hücreler toplamayı başardı. Soyu tükenmiş at türünü klonlama denemelerine başlanması planlanıyor.

Bilim insanları 42 bin yıllık tay fosilinden kan örneği aldı. Geçtiğimiz yıl Sibirya’nın Batagaika bölgesindeki bir çukurda donmuş ve oldukça korunmuş halde bulunan tayın soyu tükenmiş ‘Lena’ atı cinsi olduğu belirlendi. Tayın iç organlarının yanı sıra koyu kahverengi saçları, kuyruğu ve yelesi de korunmuş halde bulundu. Çalışma Kuzey Doğu Federal Üniversitesi ile Güney Kore Sooam Biyotek Araştırma Derneği ile ortaklaşa yürütüldü. Fosilleşmiş taydan klonlama olasılığı için yaşayan hücreleri toplamaya çalışıldı.

Bilim insanları sıvı kan örneğini almayı başardı
“40 bin yıllık tay fosili.”

Bilim insanları aldıkları kan örneğinden canlı hücreler toplayarak soyu tükenmiş at türünü klonlama denemelerine başlamayı planlıyor. Siberian Times gazetesi ise araştırmacıların fosil tayın kalp damarlarından kan örneği almayı başarsa da alınan kan örneğinden canlı hücrelerin büyüyüp büyümeyeceği henüz kesin değil.

Yakutistan’daki Mamut Müzesi Müdürü Semyon Grigoryev Rus haber ajansı TASS’a yaptığı açıklamada, tay öldüğünde yaklaşık olarak üç aylık olduğunu tahmin ettiklerini ve tayın bedeninin buz zemin sayesinde tamamen korunmuş olarak bulunduğunu belirterek, at yavrusunun buz çağından bugüne kadar en iyi şekilde korunmuş canlı örneği olduğunu söyledi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin