Ramazan’da beslenme uyarısı

0

Ramazan Bayramına günler kala Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğünden beslenme uyarısı geldi.

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, sağlığın korunması ve geliştirilmesinde  yeterli ve dengeli beslenmenin önemi üzerinde duruldu. Ramazan ayı boyunca oruç tutan kişilerin günlük öğün sayısını azalttıkları, bayramda ise normal yeme düzenine geçtikleri için psikolojik olarak daha fazla yemek yeme eğiliminde oldukları vurgulandı.

Açıklamada, “Kimi kişiler hala kendilerini oruç tutuyor zannederken, kimi kişiler ise ‘oruç bitti şimdi yeme zamanı’ diyerek aşırı miktarda besin tüketirler. Bayram sonrası aşırı yemek yeme ile bazı problemler kaçınılmaz olur. Bunların en önemlisi hazımsızlık ve mide problemleridir” diyerek bayramda tatlı tüketiminin arttığını söyledi. Açıklamada, “Bayramda birdenbire aşırı yemek yemek, şeker, çikolata, ağır hamur işleri ve diğer tatlıları aşırı tüketmek, sindirim sisteminde ve diğer organlarda çeşitli rahatsızlıklara yol açacaktır” ifadeleri kullanıldı.

”Yeterli ve dengeli beslenme”
Açıklamanın devamında her öğünden yeterli ve dengeli miktarda alınması gerektiği şu sözlerle ifade edildi: “Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle, dört besin grubunda bulunan çeşitli besinler en az 3 ana ve 2 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır. Süt grubunda yer alan süt, yoğurt, et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta, peynir, kuru baklagiller, sebze ve meyve grubu ve tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç besinlerin her öğünde yeterli miktarlarda tüketilmesi önerilmektedir.”

”Sıvı alımı arttırılmalı”                                                                                          Ayrıca sıvı tüketiminin de önemli derecede arttırılması gerektiği vurgulandı. Sıvı tüketimine ilişkin, ”Bayram süresince ve bayramdan sonra da sıvı alımı arttırılmalı, günde yaklaşık 1.5- 2 litre su içilmeli, sıvı tüketimini artırmak amacıyla öğünlere ayran, komposto gibi sıvı gıdalar eklenmelidir” ifadeleri kullanıldı.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin