Başbakan Yardımcısı Fikri Işık Gümrük Müşavirleri ile buluştu

0

Doğu Marmara Gümrük Müşavirleri Derneği yönetimi ile bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, “Ülkemizin 390 milyar dolarlık dış ticarette 67.5 milyar dolarla önemli bir rol üstleniyorsunuz” dedi.

Derince’de düzenlenen toplantıya Başbakan Yardımcısı Fikri Işık‘ın yanı sıra, Dernek Başkanı Sadi Vatan ve yönetimi katıldı.

Toplantıda konuşan Başbakan Yardımcısı Işık, Doğu Marmara Gümrük Müşavirleri Derneği’nin oda statüsünde değerlendirme talebinin değerlendireceğini belirterek, “Global dünyada Obama zamanında başlayan ve günümüzde daha da hız alan güçlü bir dolar politikası var. Bunun en büyük nedeni Çin’in her geçen gün daha da güçlenerek üretimde birkaç seneye Dünya’nın bir numarası olma yolunda ilerlemesidir. Amerika üretim gücünü kaybetmemek adına Amerika’dan giden yatırımcıların tekrar ülkelerine geri döndürmek adına pek çok vergiyi hayata geçirdi ve üreticiler de diğer ülkelerde yaptıkları yatırımlardan vazgeçerek tekrar Amerika’ya geri dönmeye başladılar. ABD’nin bu konudaki çalışmaları neticesinde global arenada üretime dayalı sıkıntılar yaşanması beklenmektedir. Bu durumun iyi yönetilebilmesi ülke çıkarları adına önemlidir. Sizler de “Doğu Marmara Gümrük Müşavirleri olarak ülkemizin 390 milyar dolarlık dış ticarette 67.5 milyar dolarla önemli bir rol üstleniyorsunuz. Yaptığınız iş uzmanlık gerektiren nitelikli bir iştir. Bundan dolayı da ülke ekonomisi adına ciddi bir rol üstleniyorsunuz” dedi.

Türkiye ekonomisine sağladıkları katkıdan bahseden Doğu Marmara Gümrük Müşavirleri Derneği Başkanı Vatan ise oda statüsünde bir dernek olarak çalışmalarını yürütmek istediklerini belirterek, “Kocaeli, Bursa-İzmir, Sakarya-Ankara düzleminde tam bir kavşak noktasında yer almaktadır. Jeopolitik konumunun sağladığı avantajlarla da her gün gelişen bir lojistik üstür. Kocaeli de ülke ekonomimize yön veren büyük yatırımların olduğu 14 organize sanayi bölgesi bulunmaktadır. Sadece Kocaeli’nde 34 liman ve iskele, 218 gümrüklü depo ve geçici depolama alanı, 2 serbest bölge bulunmaktadır. Bunun dışında Ereğli Karabük ve Zonguldak illerinde 3 liman ve 10’un üzerinde antrepo ve geçici depolama yeri bulunmaktadır. Kocaeli‘ye yılda 12 binin üzerinde gemi, 750 binin üzerinde konteyner, 33 bin civarında tır giriş-çıkış yapmaktadır. Kocaeli gümrüklerinde ülkemizin 157 milyar dolar İhracatının yüzde 14,7’sini, 233 milyar dolar İthalatının yüzde 20,3’ünü ithal etmekteyiz. Bu da Türkiye dış ticaretinin yüzde 17’sine tekamül etmektedir” şeklinde konuştu.

 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin