Başarılı bir VR içeriği nasıl yaratılır?

25-30 Eylül tarihleri arasında Ortaköy Feriye Sineması’nda gerçekleşen KısaKes Kısa Film Festivali’nin 4. gününün atölye çalışması Pierre Lapeyrade ile VR kurgusuydu.

Bir yandan kısa filmlere ev sahipliği yaparken diğer yandan da farklı tarzlardaki birçok atölye çalışmasıyla sektörde ilerleme göstermek isteyenler için öğretici olmaya devam eden Pierre Lapeyrade, festivalin 4. gününde ilk adım olan VR prodüksiyonu için son çıkmış VR kamera kullanımının öneminden bahsetti.

VR’da hikaye anlatımı ile ilgili bir atölye çalışması yapan Lapeyrade, 4 yıldır haşir neşir olduğunu söylediği VR üzerine çalıştığı BNP Paribas VR Experience’la (Karma Gerçeklik Filmi) Festival Films and Compagnies’te 2017’nin en iyi kurumsal VR içeriği ödülünü almış bir isim.

Başarılı bir VR içeriği nasıl yaratılır?

VR kameraları amatör, yarı profesyonel ve profesyonel olmak üzere üç farklı başlık altında inceleyen Lapeyrade, kendisinin genellikle 8K görüntü çekimine izin veren GoPro Omni gibi yarı-profesyonel kameralarla çalıştığını belirtirken, bu sayede profesyonel kamera fazlaca bekleme süresine neden olabilen yazılım programlarından da kurtulduğunu söyledi.

VR içeriği yaratmanın ikinci fazı olarak 360 derece çekim yapmanın üzerinde duran Lapeyrade, bu noktada statik çekimler için çekim yapılmadan önce kameraların uygun noktalara sabitlenmesinin önemi üzerinde dururken çekimlerin hem içeride hem de dışarıda yapabileceğini ancak çekimlerin dışarıda yapılması halinde kameraların hava koşullarına göre optimize edilmesinin gereklerinden bahsetti.

360 derece çekimlerin ardından post-production kısmına atlayan Lapeyrade; bu kısımda GoPRO, Kolor ve VideoStitch gibi stitching yazılımlarıyla birlikte efektlerin eklenmesinin ardından kullanılacak Mocha VR ve Cora VR gibi kurgu yazılımlarından bahsederken VR içerik üretmede stitchingin önemi üzerinde özellikle durdu.

Son olarak sticthingi izleyicilere daha iyi aktarmak adına bir workshop veren Lapeyrade, genel manada VR içerik yaratmak hakkında hem teknik hem de uygulamalar üzerinde durdu.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin