Barış İçin Müzik Orkestraları, 23 Nisan Konserinde Buluşuyor

Barış için Müzik Orkestraları

Barış için Müzik Orkestralarından 150 çocuk, 23 Nisan konseri için bir araya geliyor

İstanbul, Bursa ve Adalar’da eğitim gören Barış İçin Müzik Çocuk ve Gençlik Orkestraları, şef Felix Briceno yönetiminde, 23 Nisan Pazar günü saat 17.00’de Zorlu PSM’nin ev sahipliğinde Ana Tiyatro’da 23 Nisan konseri verecek.

Barış için Müzik İstanbul, Barış için Müzik Bursa ve Barış için Müzik Adalar Çocuk ve Gençlik Orkestralarının vereceği 23 Nisan konserinde, 150 çocuk aynı sahnede klasik batı müziğinin önde gelen bestecilerinden eserler seslendirecek. Sunuculuğunu TV yapımcısı ve oyuncu Osmantan Erkır’ın üstleneceği konserde orkestrayı, Barış için Müzik Vakfı’nda konuk eğitmen olan El Sistema Venezuela kökenli müzisyen Félix Briceño yönetecek. Konserin destekçisi Zorlu Holding ve mekân destekçisi Zorlu Performans Sanatları Merkezi.

Saat 17.00’de başlayacak konserin tüm gelirinin daha çok çocuğu müzikle buluşturmaya devam edebilmesi için Barış için Müzik Vakfı’na aktarılacak. Konser biletleri www.biletix.com satış kanallarından ulaşabilirsiniz.

Barış için Müzik Vakfı, İstanbul’un dezavantajlı bölgelerinden biri olan Edirnekapı’da, imkânları sınırlı çocuk ve gençlere ücretsiz müzik eğitimi olanağı sağlayan bir kurum. Mimar Mehmet Selim Baki’nin gençlik hayali olarak 2005 yılında temelleri atılan Barış için Müzik oluşumu, 2011 yılında Barış için Müzik Vakfı adını aldı. Vakfın oluşturduğu programa katılan 7-20 yaş arasındaki çocuk ve gençler burada kendilerine sağlanan enstrüman ve eğitmenlerle ücretsiz çok sesli evrensel müzik eğitimi alıyorlar.

Her çocuğun sanata katılım hakkı olduğuna ve bu hakka erişimin önündeki engellerin kaldırılması gerektiğine inanan Mehmet Selim Baki ve eşi Dr. Yeliz Baki’nin özverili çalışmalarıyla bugüne kadar 6.000 çocuk ve genç müzikle buluştu. Müziğin iyileştirici, mucizevi gücüyle tanışan çocuklar kendi yaşamlarının değişimine şahit oldular.

1975 yılında Venezuela’da aynı amaçla kurulan El Sistema hareketinden habersiz ama aynı tutkuyla Edirnekapı’da başlayan serüvende hedef her zaman daha çok çocuğa ulaşmak. Bu ilkeyle 2005 yılında yola çıkan Barış için Müzik Vakfı, Edirnekapı’daki merkez binasında çalışmalarını sürdürmenin yanı sıra, oluşturduğu eğitim modelinin ülkeye yayılması için İstanbul dışında benzer projelerin başlamasına öncülük ediyor.

2014’te imzalanan bir dostluk anlaşmasıyla, uluslararası El Sistema ağının resmi bir parçası olarak kabul edilerek “El Sistema Türkiye” unvanını alan Barış İçin Müzik, 2016 yılında, İstanbul’un yanı sıra İzmir, Bursa ve Adalar’da eğitimler başladı. Şu an beş farklı merkezde, yaşları 7-20 arasında değişen 400’e yakın genç ücretsiz müzik eğitimi alıyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 2013 yılından bu yana Barış İçin Müzik Vakfı’na kurumsal destek veriyor.

 

Tuba Karamuklu

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin