Barajda sular çekilince kemik parçaları ortaya çıktı

Tokat’ın Almus ilçesinde bulunan baraj gölünde, su seviyesinin düşmesi ile birlikte mezarlık olduğu değerlendirilen alan su yüzüne çıktı. Alan, defineciler tarafından talan edilirken, etrafa kemik parçaları yayıldı. 

Tokat’ın Almus ilçesinde 52 yıldır tarımsal sulama, elektrik üretimi ve balıkçılık yapılan baraj gölünde, kıyı şeridinden yaklaşık 200 metre çekilen su yaklaşık 15 metre düştü. İlçe merkezinin karşı tarafında baraj yapılmadan önce yerleşim yeri olan bölge su yüzüne çıktı. Bir köy mezarlığı olduğu tahmin edilen alan ise definecilerin hedefi oldu. Kayalıkların çevresindeki alanın eşilmesi sonucu kemik parçaları ortaya çıktı. Baraj kenarında suların çekilmesi ile ortaya çıkan alanda onlarca yerin eşildiği gözlemlendi.

Baraja balık tutmaya gelen Metin Dal, gördüğü manzara karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Mezarlık olduğu tahmin edilen alanın köstebek yuvası gibi eşilmiş olduğunu ifade eden Dal, “Su seviyesi düştükten sonra eşilmiş buralar. Eşilen yerlerde kemikler var. Ben buraya yıllardır geliyorum ilk defa bu kadar su seviyesi düşmüş durumda” dedi.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin