Balkan KardiyoOnkoloji Günleri başlıyor

kardiyoonkoloji

Trakya Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Balkan KardiyoOnkoloji Günleri” 23 Haziran’da Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek. 

Trakya Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü ve Kardiyoloji Enstitüsü öğretim üyelerinin bilimsel iş birliği ile hazırlanan Balkan KardiyoOnkoloji Günleri, Edirne’de beşinci kez yapılacak. Balkan KardiyoOnkoloji Günleri; “Onkolog Olmayan Hekimler İçin Kanser Tedavisinin Esasları”, “Kronik Hastalıklar, Kalp Hastalıkları ve Anemi” ve “Kronik Hastalıklar ve Arteriyel & Pulmoner Hipertansiyon” alt başlıklarında 23 Haziran’da (yarın)  Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenecek.

Etkinlik, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Sürekli Tıp Eğitimi ve Türk Kardiyoloji Derneği Bölge Toplantısı kapsamında olup konu ile ilgilenen ve katılmayı isteyen tüm hekimlere ve sağlık personeline açık olarak düzenlenecek. Etkinliğe katılım ücretsiz olacak.

KardiyoOnkoloji Nedir?

İskemik kalp hastalıkları ve kanser, her ülkede önde gelen mortalite ve morbidite sebebidir. Her iki hastalık grubunda tanı ve tedavi yöntemlerinde görülen baş döndürücü gelişmeler, yaşam süresi ve beklentisini önemli ölçüde arttırmıştır. Uygulandığı dönemde araştırılamayan ya da farkına varılamayan yan etkilerin erken dönemde veya on yıllar sonra görülebilmesi, bu hastalarda yıllarca ve düzenli aralıklarla takip gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

Tanısı ayrı bir algoritma, detaylı klinik bilgi, modern laboratuvar yöntemleri, görüntüleme desteği ve sık aralıklarla değerlendirme gerektiren bu yan etkilerin önlenebilmesi, erken tanısı ve tedavisi için kardiyoloji, medikal onkoloji, radyasyon onkolojisi, hematoloji, aile hekimliği, patoloji, radyoloji, nükleer tıp, kalp cerrahisi, göğüs hastalıkları, göğüs cerrahisi, genel cerrahi, psikiyatri, nöroloji, fizik tedavi ve rehabilitasyon, acil tıp, diş hekimliği, hemşirelik, evde bakım ve palyatif bakım gibi birimlerin bir arada çalışacağı multidisipliner bir yaklaşıma ihtiyaç vardır. KardiyoOnkoloji, bu ihtiyaç çerçevesinde on yıldan daha az bir süre önce kurulan ve hızla gelişen bir disiplindir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin