Bakan Soylu’dan Hakkari’ye fabrika müjdesi

Hakkari’ye fabrika

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmirli bir iş adamının Hakkari’ye 390 milyonluk ve 4 bin 500 kişinin istihdam edileceği bir fabrika kurulacağı müjdesini verdi

Sabah saatlerinde Hakkari’ye gelen Bakan Soylu ve beraberindekiler, Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epcim, Durankaya Belediye Başkanı Fatih Keskin, Hakkari Eski Milletvekili Abdulmuttalip Özbek, AK Parti İl Başkanı Nurettin Fırat, HATSO Başkanı Servet Taş, iş adamları, STK temsilcileri ve bazı kurum amirleri tarafından karşılandı. Bakan Soylu, daha sonra bir kafede düzenlenen kahvaltıda kanaat önderleri, mahalle muhtarları ve STK temsilcileri ile bir araya geldi.

Batılı ülkelere sert tepki

Kahvaltı programında konuşan Bakan Soylu, Çin ve Japonya’nın ekonomik liderliğe doğru pay kapma yarışı içerisinde olduklarını belirterek, siyasi açıdan ise Ortadoğu’daki gelişmelere değindi. Soylu, “Terör örgütlerinin eliyle bir anlamda vekalet savaşlarının devam ettiği güney sınırlarımızda, bu ülkeler hangi dala sarılacaklarını sarılmış ve açıkça söylüyorum ki şu anda bir kararsızlık içerisinde devam ediyor. Bu memleket çok çekti. On yıllardan beri çok çekti. 1960 darbesinde de çok çekti. Bizi sürekli terbiye etmeye çalıştılar. Kardeşi kardeşe kırdırarak bizi tembih etmeye çalıştılar. Her gün patronumuzu değiştirdiler. Bize ‘siz bu ülkeyi yönetemezsiniz’ dediler. Ülkemizin tamamını bir gün terörizmle terbiye etmeye çalıştılar. Bir gün anarşizmle terbiye etmeye çalıştılar, bir gün ekonomik krizle terbiye etmeye çalıştılar. Bir gün bu millet tarafından sevilen ve yüzde 50 oy ile seçilen Başbakanını idam ederek terbiye etmeye çalıştılar. 1971 muhtırasıyla terbiye etmeye çalıştılar. Bir gün çocuklarımızı sağcı solcu diye iki annenin çocuklarına pusu kurarak, öldürerek terbiye etmeye çalıştılar. Mezheplerimiz üzerinden bizi terbiye etmeye çalıştılar. Bir gün etnik kimliklerimiz üzerinden bizi terbiye etmeye çalıştılar. 1980 darbesiyle terbiye etmeye çalıştılar. İşte bütün bunlarla bizi terbiye etmeye çalıştılar. 15 Temmuz’da Pensilvanya talimatıyla F16’larla, helikopterlerle ve tanklarla masum sivil vatandaşların üzerine saldırarak bizi terbiye etmeye çalıştılar. Bizi bir adım geriye itmek için her türlü vesayet odağını ortaya soktular. Bazen yargıyı bazen de darbecileri ve medyayı devreye soktular. Ekonomik kriz oluşturarak terbiye etmeye çalıştılar” dedi.

“Kimin haddinedir Türkiye Cumhuriyetini tükürüğü ile boğmak”

Tutuklu HDP Milletvekili Abdullah Zeydan’a da sözlerinden dolayı tepki gösteren Bakan Soylu, “Kimin haddinedir ki ‘TC’yi tükürüğümüzle boğarız’ demeye, kimin hakkı var? Bunu söyleme hakkına kimse sahip değildir. Bunu net bir şekilde söylüyorum. Annelerin 12-13 yaşlarındaki evlatlarının nasıl kendilerinden koparılıp, sevgiye ihtiyacı varken dağa götürülür. Bundan daha büyük bir alçaklık yoktur. Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın da talimatıdır. Eğer bu bölgede bir annenin çocuğu dağa götürülüyorsa, bende bir İçişleri Bakanı olarak bunu görmezden geliyorsam, bu İçişleri Bakanlığı bana haram olsun” diye konuştu.

Bakan Soylu’nun konuşması esnasında Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, İzmirli bir iş adamının Hakkari’ye yapacağı metal fabrika ile ilgili gönderdiği notu takdim etti. Notu alan Bakan Soylu, okuduktan sonra gülümseyerek, “Bu daha ne ki” dedi.

Soylu, İzmirli bir iş adamı tarafından Hakkari’ye 390 milyonluk ve 4 bin 500 kişinin istihdam edileceği bir metal fabrikası kurulacağı müjdesini de vererek esnafları ziyaret etti. Cuma namazını Hakkari’deki vatandaşlarla kılan Bakan Soylu, daha sonra Yüksekova ilçesinde yapılacak mitinge katılmak üzere helikopterle Hakkari’den ayrıldı.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin