Bahçeşehir Üniversitesi

Dilan Hür

Bahçeşehir Üniversitesi

Üniversite tercihleri 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Gazete İstanbul’un 30 vakıf üniversitesini araştırdığı raporundaki bilgilerden hareketle bugün Bahçeşehir Üniversitesinin öğrencilere sunduğu imkânları aktaracağız.

1998 yılında vakıf üniversitesi olarak kurulan Bahçeşehir Üniversitesi; İletişim, İktisadi ve İdari ve Sosyal Bilimler, Hukuk, Eğitim Bilimleri, Mühendislik ve Doğa Bilimleri ,Mimarlık ve Tasarım, Sağlık Bilimleri ve Tıp Fakülteleri olmak üzere 8 fakülte ve Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler, Eğitim Bilimleri, Sağlık Bilimleri Enstitüleri, Sağlık Meslek, Yabancı Diller, Meslek ve Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulları ile Beşiktaş, Galata ve Göztepe Kampüsü’nde eğitim veriyor. Bahçeşehir Üniversitesinin ABD, Avrupa ve Uzakdoğu’nun önde gelen üniversiteleriyle akademik ve stratejik iş birliği anlaşmaları bulunuyor.

Bahçeşehir Üniversitesi
Bahçeşehir Üniversitesi “Eğitimde En İyi Marka Ödülü”nün sahibi oldu.

Üniversite, 2017’de “Türkiye’nin Eğitimde En İyi Marka Ödülü” nün, 2017 ve 2018 yıllarında ise “Eğitim Dalında Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Büyük Ödülü”nün sahibi.

Üniversite kampüsü şehrin merkezinde

Üniversite kampüsünün İstanbul’un merkezinde olması ulaşım, sosyo-kültürel etkinliklere katılım ve zaman açısından avantaj sağlıyor. Yabancı öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir üniversite olan Bahçeşehir Üniversitesinde yabancı öğrenci sayısı 2018’de 3.348’e ulaşıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi
Bahçeşehir Üniversitesinde öğrenciler kampüslerine kolay ulaşabiliyor.

Beşiktaş ve Galata kampüsleri arasında deniz yoluyla ücretsiz ulaşım sağlanıyor.  Öğrencilerin şehir merkezinde deniz yoluyla trafiğe takılmadan istedikleri yere ulaşmaları kolaylaşıyor.

Üniversitenin burs imkânları

LYS başarı koşullarını sağlayan öğrencilere tanınan ÖSYM bursu dışında kalan tüm burslar Bahçeşehir Üniversitesi Burs Komisyonu tarafından sağlanıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi, bölümünün AYT puan türünde ilk 100’e giren öğrencilerine 9 ay süreyle 1000 TL aylık destek bursu veriyor. Üniversite, Ya da Hazırlık Okulu’nu Washington D.C veya Toronto kampüslerinde 1 akademik yıl hazırlık sınıfı okuma imkânı sağlıyor. İlk 1000’e giren öğrenciler ise 9 ay boyunca 600 TL aylık destek bursu veya hazırlık sınıfını Washington D.C veya Toronto’da okuma imkânı sağlıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi
Yabancı öğrencilerin en çok tercih ettikleri üniversiteler arasında Bahçeşehir Üniversitesi üst sıralarda yer alıyor.

Uluslararası diploması olan öğrencilerin diploma notuna göre burs sağlanabiliyor. Bahçeşehir Üniversitesi tarafından uygulanan başvuru kabul sistemi ApplyBAU ile öğrencilere başvurularına göre çeşitli burslar veriliyor.

Spor branşında milli takım seviyesine yükselmiş veya milli olmasa bile okul takımına seçildikten sonra yüksek performans göstermiş olan burssuz okuyan öğrencilere sporcu bursu veriliyor. E spor alanında başarılı oyunculara çeşitli oranlarda burs veriliyor.

Önlisans veya lisans programlarında eğitim gören kardeşlerin aynı anda ve tam zamanlı öğrenci olarak kayıtlı olmaları durumunda her bir kardeşe eğitim ücretinin %10’u oranında burs sağlanıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi
Co-op ile öğrenciler iş imkânından yararlanabiliyor.

Üniversite iş birlikleri ve anlaşmaları

Türkiye’de ilk kez BAU tarafından uygulanan ve “Kampüsüm İşyerim” anlayışıyla hayata geçirilen Co-op eğitim modelinde yerli ve yabancı 2 bin 100 Co-op partneri ile yapılan iş birliği sayesinde öğrenciler yaz aylarında tam zamanlı, kış aylarında ise yarı zamanlı çalışarak mesleki deneyim elde ediniyorlar, mezun olduklarında Co-op yaptıkları firmada iş bulabilme şansı yakalıyorlar.

Diğer ülkelerdeki uluslararası anlaşma sağladığı üniversiteler

Bahçeşehir Üniversitesinin 2018 yılı itibariyle 28 ülkeden 156 üniversite ile Erasmus anlaşması bulunuyor. Erasmus dışında “World Exchange” adı altında dünyanın farklı ülkelerinde toplamda 37 ülke ile 97 öğrenci değişim anlaşmaları da bulunuyor. Üniversite, aynı zamanda BAU Global eğitim ağının da bir üyesi.

Üniversitenin, BAU Global bünyesinde 3 kıtada, 7 ülkede; 5 üniversite, 3 dil okulu ve 4 akademik merkezi bulunuyor. Washington D.C., Berlin, Batum ve KKTC’deki üniversitelerinin yanı sıra Roma, Silikon Vadisi, Hong Kong ve Köln’de de akademik merkezleri de bulunuyor. Bu kapsamda öğrenciler, dilerlerse hazırlık programlarını Washington D.C., Toronto ya da Berlin’deki dil okullarında alabiliyorlar. Lisans eğitimleri süresince BAU Global kampüslerinde de 1 dönem eğitim görebilen öğrenciler, sömestr ve yaz tatili dönemlerinde ise Hong Kong, Berlin, Toronto, Washington D.C, Roma, Köln ve Silikon Vadisi’nde de ders alabilme imkânına sahip.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin