‘Ayazma: Bir Başkalaşım Hikayesi’

Ayazma

Kentsel dönüşümün su kaynaklarına, doğaya ve insan hayatına verdiği zararlara dikkat çekmek isteyen ‘Ayazma: Bir Başkalaşım Hikayesi’ adlı sergi Ankara Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ziyarete açıldı

Sergi açılışını Fransa Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Eric Soulier, fotoğraf Sanatçısı Saner Şen ve Küratör Céline Piere-Magnani birlikte gerçekleştirdi.

AyazmaFotoğraf sanatçısı Saner Şen, mahalle atmosferini, şehirleşme sorunlarını vermeye çalıştıkları sergi hakkında şunları söyledi:

“İstanbul’un Küçükçekmece İlçesisi Ayazma Mahallesi, bildiğim bir yerleşim yeriydi. Kentsel dönüşümle doğadaki su kaynaklarına verilen zararı ve bu zararın insan üzerindeki etkilerini çektiğim fotoğraflarla anlatmaya çalıştım. Küçükçekmece sınırları içerisinde başlatılan kentsel dönüşüm projesi ile tarihte, Ayazma şifalı ve yararlı özellikleri kutsanan kaynaklar arasında gösterilen suların yavaş yavaş kuruduğunu, hızlı yapılaşmayla da çevrede bulunan su kaynaklarının zehirli hale geldiğinin dikkat çekmek istedim. Yapılan büyük çaplı inşaatlarla su kaynaklarının kullanılamaz aşamasına gelmesi sonucu ortaya çıkan sorunlara dikkat çekmek için bu proje ile gözler önüne sermeye çalıştık.”

Sergi, Çağdaş Sanatlar Merkezi Andrey Gennadiyeviç Karlov Sergi Salonu’nda 2 Mayıs’a kadar başkentlilerin ilgisine sunuluyor.

Fotoğraflar : Saner Şen / NAR Photos

Küratör : Céline Pierre-Magnani

Yerleştirme tasarımı : Mahal Architects / Burcu Tüm

 

Kaynak : www.ifturquie.org

Ayşe Ayaz

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin