Attilâ İlhan Ödülleri belli oldu

Attila İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı’nın, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’nın desteğiyle düzenlediği 2019 Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri açıklandı. Her yıl Attilâ İlhan’ın anısına verilen roman ve şiir ödülleri seçiciler kurulunun toplantısından sonra belli oldu.

Mehmet Eroğlu, Asuman Kafaoğlu Büke, Seval Şahin, Cem İlhan’ın Roman seçiciler kurulunu oluştururken seçici kurul onursal başkanı Doğan Hızlan’dı.

Atilla İlhan şiir ödülü 

Tuğrul Keskin’in ‘Kavil’ (Everest Yayınları) isimli eseri Atilla İlhan şiir ödülüne layık görüldü. Gerekçesi; “Uzun yıllar şiire emek vermiş, ustalıklı bir anlayışla kendi şiirini oluşturmuş, özellikle halk şiiriyle kurduğu bağlar ve dünya şiirine verdiği selamlarla dikkati çektiği ‘Kavil’ ile kendi şiiri içerisinde yeni bir aşama kaydeden Tuğrul Keskin, ödüle değer görülmüştür.” şeklinde açıklandı.

İlk şiir kitabı vakıf özel teşvik ödülü 1995 doğumlu Talha Kuru’nun oldu

Yarışmada ödül alan en genç isim ise ilk şiir kitabı vakıf özel teşvik ödülüne layık görülen 1995 Sakarya doğumlu Talha Kuru oldu. ‘Vera’ isimli şiir kitabı Heyamola Yayınları tarafından basılmıştı. Kuru 2017 yılında Tanpınar Edebiyat Yarışmasında üçüncülük elde etmişti. Talha Kuru ‘nun aldığı ödülün gerekçesi ise şu şekilde belirtildi: “Şiirin yapısına önem veren, geleneğin dokusundan faydalanan, ustalarla kurduğu sıkı bağ ile dikkati çeken kitabıyla ödüle layık görülmüştür.”

Roman Ödülleri

Atilla İlhan Roman ödülü ise iki eser arasında paylaştırıldı: Abdullah Ataşçı ‘Yara Bende’ (Everest Yayınları). Gerekçesi ise şu şekilde belirtildi: Şiirsel bir üslupla kurguyu başarılı bir şekilde bir araya getiren bu eser ödüle değer bulunmuştur. Bu ödüle değer görülen diğer eser ise: Murat Özsan ‘Umudun Rengi’ (Cinius Yayınları). Gerekçesi ise şu şekilde belirtildi: “Toplumsal kaygıları gözeterek insanı ele alış tarzı ve kurgudaki ustalıkları nedeniyle ödüle değer görülmüştür”

İlk roman vakıf özel teşvik ödülü 

İlk roman vakıf özel teşvik ödülü’ne Anıl Can Uğuz’un ‘Kalbimde Çivilerle Uyumuş Gibiyim’ Romanı seçildi (Doğan Egmont Yayıncılık). Gerekçesi ise şu şekilde belirtildi: “İlk roman olarak kendinden önceki Türk ve dünya edebiyatına atıflarda bulunan, onlarla konuşan yapısı nedeniyle bu ödüle layık görülmüştür.”

Ödüller, 7 Kasım’da 38. İstanbul Uluslararası Kitap fuarı etkinlikleri kapsamında TÜYAP’ta sahiplerine takdim edilecek

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin