Atilla Taş ve 11 gazeteci darbeye teşebbüsten tutuklandı

Atilla Taş ve 11 gazeteci darbeye teşebbüsten tutuklandı

Aralarında Atilla Taş ve Gökçe Fırat Çulhaoğlu’nun da bulunduğu FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin dava kapsamında tahliyelerine karar verilen 12 şüpheli, darbeye teşebbüs soruşturması kapsamında tutuklandı. Tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen şüpheli Ali Akkuş ise adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

Fetullahçı Terör Örgütünün medya yapılanması davasında İstanbul 25’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararıyla tahliye edilen ve darbe girişimi soruşturması kapsamında gözaltına alınan 13 şüphelinin hakimlik sorgusu sona erdi.

İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, ifadelerini aldıktan sonra şüpheliler Atilla Taş, Gökçe Fırat Çulhaoğlu, Yakup Çetin, Bünyamin Köseli, Cihan Acar, Abdullah Kılıç, Oğuz Usluer, Hüseyin Aydın, Murat Aksoy, Mustafa Erkan, Seyit Kılıç ve Yetkin Yıldız’ın “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “ Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlarından tutuklanmalarına karar verdi. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen şüpheli Ali Akkuş ise adli kontdol tedbiri ile serbest bırakıldı.

Soruşturma savcılığının, 13 şüphelinin tamamının tutuklanması talebiyle Hakimliğe gönderdiği sevk yazısında şüphelilerinin, darbe girişimi esnasında, sonrasında ve öncesinde örgütsel kamuoyu oluşturmak amacıyla örgütün medya yapılanmasında yer aldıkları, “ByLock” kullandıkları, örgütün üst düzey yöneticileri ile yoğun irtibatlarının bulunduğu, örgütsel hiyerarşi içinde hareket ettikleri, örgüte müzahir sendikalara üye oldukları ve örgüte ait basın yayın kuruluşlarında aktif görev aldıkları, darbe girişimini gerçekleştiren silahlı kanatla eylem ve fikir birliği içinde hareket ettikleri, darbe girişimi eyleminin etki ajanlığı görevini ifa ederek darbe girişimine yoğun katkıları bulundukları iddia edilmişti.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin