Asimov’un bilim kurgu serisi Foundation diziye uyarlanıyor

Isaac Asimov’un bilim kurgu serisinden uyarlanan Foundation dizisi için hazırlıklarını sürdüren Apple, dizinin başrollerini Jared Harris ve Lee Pace’in üstleneceğini açıkladı.

Filmloverss’in haberine göre, bilim kurgu edebiyatının en önemli isimlerinden Isaac Asimov‘un ödüllü kitap serisi Vakıf – Foundation, dizi oluyor. Apple tarafından hazırlanan Foundation dizisi için hazırlıkların hız kazanmasıyla birlikte, dizinin oyuncu kadrosunda yer alacak isimler de belli olmaya başladı.

Apple, bugün yaptığı açıklamayla, Foundation dizisinin başrollerini daha önce televizyon dünyasında kayda değer işlere imza atan Jared Harris ve Lee Pace‘in üstleneceğini duyurdu.
Jared Harris

Yıllar sonra ana üçlemeye katılan iki prequel ve iki devam kitabı ile birlikte toplam yedi kitaptan oluşan Foundation serisi; insanların Samanyolu boyunca farklı gezegenlere yayıldığı bir gelecekte geçiyor.

Hikâyenin merkezinde ise matematiksel verileri kullanarak geleceği görme yeteneğine sahip bir tarihçi ve matematikçi olan Hari Seldon yer alıyor. Galaksinin dört bir köşesine saçılmış insanları bir arada tutan Galaktik İmparatorluk’un çökmek üzere olduğunu gören Seldon, insanlığın bilgisini ve tarihini yok olmaktan kurtarmak için zorlu bir yolculuğa atılıyor.

Mad Men, Sherlock Holmes: A Game of Shadows ve The Curious Case of Benjamin Button gibi dikkat çekici yapımlarda rol alan, bu yıl ise Chernobyl dizisindeki etkileyici performansı ile adından söz ettiren Jared Harris, Hari Seldon’a hayat verecek. Pushing Daisies ile çıkış yaptıktan sonra Halt and Catch Fire dizisiyle adından söz ettiren Lee Pace ise Galaktik İmparatorluk’un son imparatoru olan Brother Day’i canlandıracak.

Başta Star Wars olmak üzere birçok bilim kurgu filmine ve dizisine ilham kaynağı olan Foundation’ı David S. Goyer ve Josh Friedman ikilisi televizyona uyarlıyor. The Dark Knight, Man of Steel ve Batman v Superman gibi DC uyarlamalarının senaristi olarak tanınan Davis S. Goyer, aynı zamanda FlashForward, Da Vinci’s Demons ve Krypton gibi dizilerin de yaratıcısı. Josh Friedman ise Terminator: The Sarah Connor Chronicles dizisinin yaratıcısı olarak adını duyurmuştu.

Apple’ın 1 Kasım’da açılacak dijital platformu Apple TV+ için hazırladığı en heyecan verici dizilerden biri olan Foundation’ın yayın tarihi belirsizliğini koruyor. Ancak oyuncu kadrosunun yavaş yavaş şekillenmeye başlaması dizi için hazırlıkların hız kazandığını gösteriyor.


Kaynak: Birgün

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin